Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / "DAP-ETÜ Bilim Şenliği" sona erdi.

"DAP-ETÜ Bilim Şenliği" sona erdi.

15,Mart 2016 Salı 23:24:40


DAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Erzurum Teknik Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl ilki düzenlenen “DAP-ETÜ Bilim Şenliği”, Aysun Gültekin ve Emre Aydın konserleriyle sona erdi.


Bilim Şenliğinin son gününde gerçekleşen konserlere üniversite öğrencileri başta olmak üzere komşu illerden gelen davetli öğrencilerden ilgi vardı. Özellikle son gün düzenlenen konserler herkesi mutlu etti.


BİLİM ŞENLİĞİ ETKİNLİKLERİ


Şenlikler kapsamında 8 atölye alanı ve 42 adet deney standı gezildi ve 7 farklı laboratuvarda deneyler gerçekleştirildi. Sportif etkinlikler, yarışmalar şenlik boyunca devam ederek, sergiler ve stantlar ise sürekli açık kaldı. Şenliğin ilk iki gününde tiyatro gösterileri, pop ve rock konserleri, aşık atışmaları, Dj Show, gökyüzü inceleme ve film gösterisi gerçekleştirildi. İlk gün, Prof. Dr. Orhan Gölbaşı’nın 3 ayrı sunumu, Yrd. Doç. Dr. Devrim Akgündüz’ün “21. Yüzyılda Eğitim, Bilim ve Teknoloji” konulu ve Zihni Demirbağ, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özgür Güler ve Öğr. Gör. Sinan Fındık’ın ETÜ Konferans Salonu’ndaki konuşmaları yer aldı.


Abbas Güçlü ile Söyleşi


“Genç Bakış” programlarını hazırlayan, gazeteci-yazar Abbas Güçlü, DAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Erzurum Teknik Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “DAP-ETÜ Bilim Şenliği”nin konuğu oldu.
Şenliğin ikinci gün etkinlikleri kapsamında, 12 Mayıs’ta ETÜ Konferans Salonu’nda öğrencilerle söyleşi programı gerçekleştiren Güçlü, “Medya ve Bilim” konulu bir konuşma yaptı. Programda bugüne kadar yapılan yükseköğretim ve bunun ekonomiye etkileri üzerinde duruldu.

Erzurum Teknik Üniversitesi ve DAP bölgesi illeri üniversitesinden davetli olarak katılan öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda öğrenciler, Gazeteci Güçlü’yü soru yağmuruna tuttu.


Sorulu-cevaplı sohbet ortamında gerçekleşen programda konuşan Abbas Güçlü, “Kalkınmanın yolu Bilim Toplumu’ndan geçer” dedi. Abbas Güçlü gençlere “Üniversiteler ülkenin lokomotifidir, içine kapanan üniversiteler olmayın. Konuşun, tartışın, hakkınızı mutlaka arayın. Üniversitenizden, medyadan, hükümetten beklenti içerisinde olmayın. Her şey sizde başlar sizde biter. Bilim toplumu olamazsak istediğimiz kadar zengin olalım kalkınamayız. Bu gün ABD, bilim toplumu olduğu için büyük.” dedi. Eğitim sistemi, öğrenci bursları, gençlerin geleceği hakkında konuşan Abbas güçlü öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.


Programın sonunda, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı ve DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Özdoğan tarafından Abbas Güçlü’ye plaket takdim edildi.


Serdar Kılıç’ın “Çanakkale Belgeseli” büyüledi.


Serdar Kılıç, cephede savaşan askerin mektuplarından yola çıkılarak hazırlanan ve Çanakkale Savaşı’nın farklı cephelerinde savaşan askerlerin psikolojik ve fiziki durumlarını, savaş sırasındaki koşulları hissetmeye ve hissettirmeye çalışarak hazırladığı belgeseli öğrencilerle paylaştı. Gösteriyi çok beğenen öğrenciler, belgeseli ayakta alkışladılar. Kılıç, ayrıca bağlama çalarak öğrencilere türkülerin varoluş serüvenini anlatarak, yaşamdaki önemine vurgu yaptı. İnsan ve doğa arasındaki mücadeleyi anlatan ve doğada nasıl hayatta kalınacağına dair eğitici bilgiler veren Serdar Kılıç’ın “Bilim Söyleşileri”ni öğrenciler ilgiyle dinlediler.


Aysun Gültekin Konseri


Sevilen TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Aysun Gültekin’in, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde sahne aldığı konserde coşkulu kalabalık şarkıları hep bir ağızdan söyledi. Erzurum yöresine ait türkülerin söylendiği konserde Gültekin, izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.


Emre Aydın Coşturdu


Erzurum Teknik Üniversitesi yerleşkesinde ise Emre Aydın konseri gerçekleştirildi. Bilim Şenliği kapanış konserleri kapsamında alanı dolduran binlerce üniversiteli Emre Aydın'ın şarkılarına eşlik etti ve dans ederek gönüllerince eğlendiler.


Emre Aydın, albümlerindeki “Belki Birgün Özlersin”, “Hareket Vakti”, "Hoşçakal" gibi şarkılarını hayranı olan binlerce öğrenci ile birlikte söyledi. Öğrenciler konseri cep telefonu ile görüntülemeye çalışırken, yer bulamayanlar otların üzerinde oturarak Emre Aydın’ı uzaktan izledi.


Konser sonrası, “DAP-ETÜ Bilim Şenliği”ne katkıda bulunanlara plaket takdim edildi. Konserlere, ETÜ Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcıları Volkan Güler ile Mehmet Özdoğan ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :