Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Renkli görüntülere sahne oldu

04,Şubat 2019 Pazartesi 16:30:21

Erzurum'un Uzundere ilçesinde gerçekleştirilen Uluslararası Emrah Özbey Buz Tırmanış Festivali, renkli görüntülerin ardından sona erdi. Son gün etkinliklerinde, ‘Altın Kazma’ ödülünün sahibi dünyaca ünlü Fransız dağcı Mathieu Maynadier 300 metrelik buz şelalesine nefes kesen bir tırmanış gerçekleştirirken, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir ise buz şelalesine tırmanış deneyimi yaptı.

Erzurum'da, Kayağın İpek Yolu Destinasyon Yönetim Organizasyonunca, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi’nin destekleriyle gerçekleşen ‘5. Uluslararası Emrah Özbey Buz Tırmanış Festivali’ne Rusya, Fransa, İtalya, İspanya, Azerbaycan başta olmak üzere 12 ülkeden toplam 128 dağcı ve ekstrem sporcusu katıldı.

3 gün süren festivale katılan sporcular, Uzundere ilçesindeki vadilerde bulunan şelalelerin donmasıyla oluşan ve uzunluğu 22, 110, 120 ve 130 metre olan buz sarkıtlarının yer aldığı 4 farklı rotada tırmanış yaptılar. Tırmanış yapan sporcular zirveye ulaşmak için yoğun çaba sarf etti.

Başkan Demir, tırmanış deneyimi yaptı


Festivalin son günü, ilçenin Cevizli köyündeki şelalelerin donmasıyla oluşan buz sarkıtlarına tırmanma deneyimi yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, 11 metrelik buz sarkıtını başarıyla tırmandı. Tırmanış sonrası açıklama yapan Başkan Demir, burada 25 metreden 300 metre yüksekliğe kadar değişen çok sayıda şelalede tırmanış yapıldığını, Erzurum ve çevresinin rakımının yüksek olmasından dolayı kış ve doğa sporlarına imkan sağladığını söyledi.

Kış mevsiminin gelmesiyle yörede oluşan buzdan şelalelerin birçok sporcunun ilgisini çektiğini belirten Başkan Demir, "Bu durum buz tırmanışı için büyük fırsatlar sağlıyor. Bu tırmanışların ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına destek vererek var olan potansiyeli, misafirperver özelliğimizle harekete geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Fransız Maynadier’in tırmanışı nefes kesti


Festival kapsamında Erzurum’a gelen ‘Altın Kazma’ ödüllü dünyaca ünlü Fransız dağcı Mathieu Maynadier’in tırmanışları nefes kesti. Önce, Erzurum - İspir kara yolu üzerindeki Serçeme Mahallesi civarında bulunan yaklaşık 300 metre yükseklikteki buz şelalesine partneriyle birlikte tırmanan Maynadier, daha sonra Uzundere ilçesine geçerek burada da nefes kesen bir tırmanışa daha imza attı.

Organizasyonu değerlendiren Festival koordinatörü Çetin Bayram, faaliyetin gerçekleşmesinde katkıları olan kurumlara teşekkür etti. Bayram, şunları söyledi:

“5 yıl önce aramızdan ayrılan Emrah Özbey'in ismini verdiğimiz bu festival, Türkiye'de başka yerde yapılmayan bir etkinlik. Kendisinin bu festivalin başlamasında büyük destekleri olmuştu. Festivale 12 ülkeden toplam 128 sporcu katıldı. Buz tırmanışı dünyada çok popüler bir spor ancak genellikle Avrupa'da Alpler'de yapılıyor. Amacımız önce lokal organizasyonlar düzenleyip buz tırmanışını tanıtmak, bir iki seneye kadar da daha büyük organizasyonlar düzenlemek. Şuan, başarılı şekilde tamamladığımız festivalin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :