Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Restore edilen Ahmed-i Hani Camii ibadete açıldı

17,Nisan 2017 Pazartesi 12:18:14

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, DAP İdaresi ve İlçe Kaymakamlığı’nın kaynaklarıyla restore edilen Ahmed-i Hani Camii ve Türbesi’nin açılışı yapıldı.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında temeli atılan camii ve türbenin açılış törenine katılan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, burada yaptığı konuşmada, bölgede; eğitim, sosyal ve kültür alanında yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Başkan Demir, sevgi, dostluk ve barışın dilini kullanan, 17. yüzyılda yaşamış edebiyatçı, astronom, şair, tarihçi ve İslam âlimi Ahmed-i Hani’nin isminin ve öğretilerinin yaşatılması ve toplumlara aktarılmasına katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Demir, DAP İdaresi olarak, topluma mal olmuş değerleri yaşatmak için kültürel projeleri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Törende konuşan Ağrı Valisi Musa Işın, "Yolumuz Peygamber Efendimizin ve onun varisleri olan Ahmed-i Hanilerin, Bediüzzamanların yoludur. Bize, Doğubayazıtlılara da bu yakışır” dedi. Doğubayazıt Kaymakamlığının hizmetlerinden övgüyle bahseden Vali Işın, “Kaymakam Bey, Belediye Başkan Vekili olarak da gerçekten çok güzel hizmetler yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Biz halkımızın güzel ortamlarda yaşamasını istiyoruz ve inşallah bunu gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Doğubayazıt Belediye Başkanvekili ve Kaymakamı Ulaş Akhan da, "Kapı ve pencerelerde yapılan yenilemenin yanı sıra türbemize bir aşhane ve abdesthane kazandırdık. Ayrıca türbe ve camimizin çevre düzenleme çalışmalarını da gerçekleştirdik. Bu kapsamda çevrede bulunan metruk yapıları kaldırdık ve türbe çevresinde ağaçlandırma çalışması başlattık." dedi.

Kültürel projelerle adı yaşatılmaya çalışılan Ahmed-i Hani Camii ve türbesinin açılış törenine, 1. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Özdemir, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Yunus Bayram, kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

BAŞKAN DEMİR, AHMED-İ HANİ HALK KÜTÜPHANESİNİ DE GEZDİ


Tören sonrası, finansmanının yüzde 50’si DAP İdaresi tarafından karşılanan ve geçtiğimiz yıl açılışı yapılan Ahmed-i Hani Halk Kütüphanesini de Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan’la birlikte gezen DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, kitap okuyan öğrencilerle sohbet etti.

Doğubayazıt Kaymakamlığınca geliştirilen projeyle, 1914 Rus işgali döneminden kalma, atıl durumda olan asırlık tren garının onarılarak kütüphane haline getirilmesini ve haftanın 7 günü hizmet verilmesini sağlayan Kaymakam Akhan’a teşekkür eden Başkan Demir, DAP İdaresi olarak, okuma kültürünün artırılması amacıyla bölgedeki illere semt kütüphanesi kurulması yönündeki projeleri desteklediklerini söyledi.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :