Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Sıvatların dağıtımına başlandı.

Sıvatların dağıtımına başlandı.

15,Mart 2016 Salı 23:24:33

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi sorumluluk alanında bulunan bölge illerinde; meraya dayalı hayvan yetiştiriciliği alanında büyükbaş ve küçükbaş hayvanların verimliliğini artırmak ve hayvanların su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılan ‘sıvat’ların (hayvan sulağı) dağıtımına başlandı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait Olimpiyat Park’ta gerçekleştirilen ve Erzurum’un 3 merkez ilçesinde bulunan 12 mahallesine ilk etapta 200 adet olarak dağıtılan sıvatlar, düzenlenen programla muhtarlara teslim edildi. Teslim alınan sıvatlar, muhtarların getirdiği traktörlerin römorklarına yüklenerek, meralara yerleştirilmek üzere yola çıkarıldı.

Sıvat dağıtım programına, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Cevat Öksüz ile Selami Keskin, Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, DAP İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Ömer Faruk Karyağdı, kurum mühendisi Sinan Kılıçtek ile muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Törende konuşan, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Türkiye’de mera arazisi varlığı bakımından Erzurum’un önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, sıvatların önemine vurgu yaptı. Başkan Demir, şöyle konuştu:

“Hayvanların daha temiz ve sağlıklı su ihtiyacını karşılama adına bu tip projeleri destekledik. 2015 yılı içerisinde 14 ilimize toplam 9030 adet sıvat dağıtılması hedeflenmekte olup toplam imalatın yüzde 24’ünü Erzurum’a vermeyi planlamaktayız. Konuyla ilgili ilave talepleri ise önümüzdeki yıl karşılayacağız. Kırsal alanda halkımız geçimini hayvancılıkla ve tarım ürünleri elde ederek sağlamaktadır. Bunları yaparken tabi daha çok üretmemiz lazım, birim maliyetlerin daha aza indirilmesi lazım ki verimli, kazançlı olsun. Bu anlamda merada otlatılan hayvanların su ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. Çünkü ot kadar su da önemlidir. Enerjisini alan hayvan, günde birkaç defa 3-4 kilometre aşağılara inerek su ihtiyacını karşılamakla aldığı bu enerjiyi yolda kaybetmektedir. Bu sıvatlar bölge hayvancılığına önemli katkı saylayacaktır” diye konuştu.

Daha sonra söz alan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’daki meraların kullanıldığını belirterek, “Hayvanların beslenmesinde meracılık büyük önem arz etmektedir. Meralarda otlatılan hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması da bu beslenme zincirinin çok önemli bir parçasıdır. DAP İdaresi tarafından 1300 sac, 880 beton olmak üzere toplam 2 bin 180 adet sıvat ilimize tahsis edilmiştir” dedi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :