Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Tarihi Kent Bölgeleri, DAP İdaresi desteğiyle hayat bulacak

13,Nisan 2017 Perşembe 17:12:56

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yeşilyurt Belediyesinde, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca düzenlenen programa katıldı. Bakan Tüfenkci, “Yeşilyurt ve Arapgir Tarihi Kent Bölgesi Kentsel Tasarım Projeleri” lansman toplantısında idaremizce hazırlanan sunumu izledi.

Programa, Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra Vali Mustafa Toprak, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, ilçe kaymakamları ile ilgili daire yetkilileri ve muhtarlar katıldı.

Peyzaj Mimar Döndü Dağhan, tarihi dokuya uygun kentsel tasarımın uygulanacağı proje alanlarıyla ilgili bilgi verdi.

Daha sonra söz alan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, 10 bin yıllık bir kentin, bugünlere ulaşmış bir medeniyet dokusunu ayağa kaldırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cömertoğlu, konuşmasında, özellikle DAP İdaresi’nin kaynaklarıyla katma değer oluşturan ve sonuca giden bu desteklerinden dolayı da teşekkür etti. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, tarihi ve kültürel miras olarak bugünlere gelmiş mirasın korunup geliştirilmesi gerektiğinden söz ederek, “Proje Çırmıktı merkezde uygulanacak. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tarımsal sulama ve hayvancılık altyapısının geliştirilmesi projeleriyle birlikte, geçtiğimiz yıl itibariyle kültürel ve sosyal projeleri de desteklemeye başladıklarını ifade eden DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, bu yıl 3 adet kentsel tasarım projesini destekleyeceklerini söyledi. Bu konudaki çalışmaların 120 gün içerisinde tamamlanacağını belirten Başkan Demir, “Bu kapsamda ortaya bir tasarım çıkacak. Tabii yerelin bunu sahiplenmesi gerekiyor. Daha sonra, proje kapsamında bu işin bütçesi de ortaya çıkmış olacak ve uygulama aşaması başlayacak” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kentin, kimliğini, kültürünü, ekonomisi ve doğasını korunması amacıyla, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin bölgenin kalkınması için çok önemli projelere imza attığını ifade ederek, “Şimdi hepsinden çok daha önemli bir iş yapıyoruz. Şehrin kimliğini ayağa kaldırmak. Arapgir ve Yeşilyurt’taki projeleri çok önemsiyoruz. Yaklaşık 500 bin liralık bir proje. Ama bu proje çalışması o medeniyetin yeniden ortaya çıkarılmasına vesile olacak. Yapılan projenin yatırım kapsamına alınması çok önemli. Biz de bunu takip edeceğiz” dedi.

Malatya Valisi Mustafa Toprak, burada yaptığı konuşmada, “Bu projenin ilimize, ülkemize, Malatya’mıza, özelinde Yeşilyurtlu ve Arapgirli kardeşlerime hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz, Allah’a hamd ediyoruz. Hakikaten yurtların en güzeli Yeşilyurt, bizim kadim geçmişimizin yönetim sistemi içerisinde çok önemli kadim insanları yetiştiren Arapgir. Her iki beldenin de kimliği ile kent dokusu ile kentsel tasarımı ile ayakta kalması gerekiyor. Bunun da tüm bölge illeri içerisinde uygulamasını da DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanımız da, ekibi de çok iyi bir şekilde takip ediyor. Bu manada ekonomik gelişmeyi, kentsel, kültürel, turistik ve tarihi mekânlarla onları ayağa kaldırılması ile birlikte tasarlamak, topyekün bir kalkınmayı ortaya çıkarabilmek çok önemli. Tarihi Kent dokularının kentsel tasarım projesiyle, yaşayan kültürün insanı ile birlikte ayakta kalması ve buna yönelik proje hazırlanması çok önemlidir. Her bir noktanın bir ruhu vardır, kentlerin de bir ruhu vardır. O ruh hem üzerinde kadim geçmişimizin medeniyet eserleri, hem o medeniyet eserlerini ortaya çıkaran beşeri sermaye insan gücüdür. Burada bu güzellik içerisinde Malatya’nın her bir noktasının bir taraftan kentsel doku, o ruh ve o ruha öncülük eden beşeri sermaye insan ile birlikte adeta ülkemizin en önemli mihenk noktası, temel taşı olduğunu ifade etmek istiyorum. Projenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

DAP İdaresi’nin bölgede çok önemli fonksiyonların gerçekleşmesine katkıda bulunduğuna değinen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Küçük dokunuşlarla büyük başarıları yakaladılar” dedi. Yeşilyurt, Arapgir ve Bitlis Ahlat’ta gerçekleştirilecek projeleri önemsediklerini ve uygulamalarını merakla beklediklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, yerelin projeleri destekleyerek ve sahiplenme duygusuyla hareket etmelerini isteyerek, “Sadece dış cephelerini süsleyerek, boya ve badanayla değil, günümüzde ekonomik bir değer olarak bir fonksiyon icra etmesi gerekir. Tarih ve medeniyetimizi geleceğe taşımak hepimizin sorumluluğu. Çocuklarımızın babaannelerinin yaşadığı mekanları ve sohbetleri günümüze taşımaları çok önemli. Başka illere göç edip zaman içerisinde gelerek yaşadığı mekanların ayakta kalışını görmeleri o yöreyle bağlarını kuvvetlendirme bakımından da çok önemli. Geçmişi geleceğe taşıyıp kendinize has özellikleri ortaya çıkarırsanız ancak markayı oluşturabilirsiniz. Eğer biz ilçemizi ve ilimizi marka yaparsak Türkiye’yi marka yapmış oluruz” dedi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :