Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkıyoruz

22,Nisan 2017 Cumartesi 10:16:07

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından hazırlanan “Ahlat Tarihi Kent Tasarımı Projesi” tanıtım toplantısı Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Abdurrahman Gazi Konferans Salonunda düzenlenen DAP İdaresi’ne ait projenin tanıtım toplantısı, Ahlat Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından Ahlat Belediyesi adına hazırlanan “Harabeşehir Bölgesi Eko Turizm Projesi”yle birlikte gerçekleştirildi. Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Daha sonra, 2 projenin sunumu yapıldı. Ahlat Tarihi Kent Tasarımı Projesi’nin sunumunu By Teknik Proje Dizayn Şirketi Proje Uzmanı Aliye Terzi Işıkdemir, “Ahlat Harabeşehir Bölgesi Eko Turizm Projesi”nin sunumunu da Ahlat Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birim Sorumlusu Necati Alptekin yaptı.

Yapılan sunumların ardından Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş birer konuşma yaparak, 210 dönümlük alanı kapsayan söz konusu projelerin öneminden bahsettiler.

Daha sonra söz alan, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, kuruluşundan 2016 yılına kadar ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayalı projelere destek verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“2016 yılından itibaren bölgede var olan tarihi değerlerimizin bir şekilde tanıtılması noktasında bir program başlattık. Bu projeyle, DAP Bölgesindeki tarihi kent bölgelerinin canlandırılması ve tanıtılması programıyla üç ilçemizi; Yeşilyurt, Arapgir ve Ahlat ilçelerimizde var olan tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak ve projelendirilerek tanıtılmasını istedik. Bu amaçla, buraların bir turizm cazibe merkezi olması için ecdadımızın bize bırakmış olduğu tarihi geleneğin gelecek kuşaklara aktarılması noktasında bir tasarım projesi başlattık. Gerçekten burada fevkalade bir tarihi yapı var. Sunumlardan da bunu anlıyoruz. Projelendirme aşamasında, iyi bir koordinasyonun sağlanması için bir proje yürütme kurulu oluşturulması gerekiyor. İlk etapta, yerelin sahiplenmesiyle bir ortak proje dokusu ortaya çıkarılacak. Çünkü yerel aktörlerin bu işi sahiplenmesi projenin başarısının tek koşuludur. Temennimiz projeler bu yıl içerisinde tamamlanır ve önümüzdeki yıl uygulama projelerini desteklemeye başlarız” dedi.

Son olarak konuşan Bitlis Valisi Ahmet Çınar ise, Ahlat´ta bulunmaktan ve buraya hizmet etmekten gurur duyduklarını belirterek, "Ahlat´ı hepimiz çok övdük, bunu hak ediyor. Ahlat´ta bulunmaktan ve buraya hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Çünkü Ahlat ecdadın bize emanetidir. Her zaman diyorum, Ahlat kozmik bir noktadır. Hem milli tarihimiz açısından hem de emin olun dünya tarihi açısından kozmik bir noktadır. Burası İslam´ın, milli kültürümüzün Anadolu´ya yayılışı, bütün bu bölgede ezanların okunmasına vesile olan bir noktadır. Ne açıdan bakarsanız bakın çok büyük bir emanettir. Dolayısıyla hepimizin gururunu yaşadığımız bu şehre hizmet borcumuz var. Sadece övmek yetmez ve yakışmaz. Hizmet etmek ve layık olmak gerekir. 2 ayrı proje gördük. Bu da hizmet etme gayretlerinden bir tanesidir. Çok güzel projeler. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu işin peşini bırakmayıp geliştirip uygulamak gerekiyor" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı sona erdi. Toplantıya, Bitlis ve Ahlat´taki bazı kurum amirleri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :