Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Tatvan'daki 2. DAP Semt Kütüphanesi açıldı

18,Ekim 2017 Çarşamba 15:43:18

“Tatvan Okuyor” projesi kapsamında, İdaremizin desteğiyle Bitlis’in Tatvan ilçesine modern 2 adet kütüphane kazandırıldı. 2017 yılında desteklenen semt kütüphanesinin de açılışı yapıldı.

Tatvan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumluluğunda çalıştırılacak kütüphane, eski Ahlat yolu üzerinde bulunan Kale Mahallesi’ndeki kaymakamlığa ait binada hizmete girdi. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan proje kapsamında açılan kütüphane, pazar günleri hariç haftanın 6 günü sabah 09.00 ve 17.00 saatleri hizmet verecek ve bu kütüphaneden yaş sınırı olmadan 7’den 70’e herkes istifade edebilecek.

Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan projenin ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Proje kapsamında kurulan kütüphanenin zengin bir içeriğe sahip olduğunu ifade eden Kaymakam Özkan, “Kitaplar yol gösterir, karanlıkları aydınlatır, ufuk açar. Kitap okuyan insan da kendisini geliştirir. Bu güzellikleri bünyesinde bulunduran mekanlar ise kütüphanelerdir. Bu sebeple DAP İdaresi’nce kabul gören ‘Tatvan Okuyor’ adlı projemiz ile ilçemize zengin içeriğe sahip bir kütüphanesi kazandırdık. Bu kütüphanemiz her yaştan öğrenci ve vatandaşımıza hitap ediyor. Bu anlamda kütüphanemiz içerisinde sınavlara hazırlık kitaplarının yanı sıra roman, hikaye türünden kitaplar yer alıyor. Ayrıca yine kütüphanemiz içerisinde öğrencilerin faydalanabileceği bilgisayarlar mevcut. Tamamen ücretsiz bir şekilde hizmete sunulan bu imkanlar sayesinde öğrencilerimiz kütüphanede yer alan bu kitapları ödünç alıp okuyabiliyor. Bu kütüphanenin en önemli özelliklerinden biri de görme engellilere de hizmet sunabilecek şekilde donatılmış olmasıdır. Oldukça fayda sağlayacak olan bu projemizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bitlis’e toplam 11 adet bilgisayarlı kütüphane kazandırdık

Çocuk ve gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak, zamanlarını iyi değerlendirmeleri ve onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla yürütülen “DAP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, 2016 ve 2017 yıllarında, 2 tanesi merkezde, diğerleri Tatvan, Mutki, Hizan ilçelerinde olmak üzere Bitlis’te toplam 11 adet semt kütüphanesi projesini destekledik. Bu kütüphanelerden 5 tanesi Hizan’da bulunuyor. Hizan’daki kütüphaneler 2 proje kapsamında gerçekleştirildi.

Bölge illerinde 2 yılda toplam 96 adet Semt Kütüphanesi projesini destekledik

Bu uygulamayı bir eko-sistem mantığıyla geliştirmek ve sürdürmek isteyen DAP İdaresi, beşeri sermayeyi geliştirerek, mutlu yarınlar oluşturmak amacıyla 2016 yılında, 72 adet, 2017 yılında ise 24 adet olmak üzere; Sivas’ın da içerisinde olduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde toplam 96 adet Semt Kütüphanesi projesini desteklemiş oldu. 2016 yılında desteklenen projelerden 52 tanesi tamamlandı diğerlerinin ise yapım çalışmalarında son aşamaya geldi.

Çocuk oyun alanından mutfağına, anneler için bebek emzirme ve uyutma odasından, bilgisayar sınıfına kadar; çocukların dama ve satranç oynayabilecekleri ve kitap okuyabilecekleri sürekli yaşayan merkezler şeklinde dizayn edilen kütüphaneler, kamu kaynaklarının isabetli kullanımıyla gelecek talepler doğrultusunda önümüzdeki yıl da desteklenecek.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :