Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / “TeknoGP’14” programının Proje Pazarı

“TeknoGP’14” programının Proje Pazarı

15,Mart 2016 Salı 23:24:46

Teknoloji tabanlı iş fikirlerinin desteklendiği “Girişimci Destekleme Ekosistemi” olarak nitelendirilen “TeknoGP’14” programının Proje Pazarı etkinliği ATA Teknokent Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi öncülüğünde Erzurum Büyükşehir Belediyesi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi, Doğu Anadolu ihracatçılar Birliği ile birlikte organize edilen, ATA Teknokent’te düzenlenen “TeknoGP’14” programına Vali Yardımcısı Ertuğrul Egemen, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Çomaklı, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Ata Taknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Sadeler, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, İTÜ Arı Teknoloji Ar-Ge Hızlandırma Kıdemli Uzman Gül Özal Argönül ile davetliler katıldı. Programda dereceye giren proje eser sahiplerine ödülleri verildi.


SADELER: “18-24 yaş girişimciliğinde Erzurum önemli bir yere sahip”

Toplantının açılış konuşmasını yapan, Ata Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Sadeler, yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Piyasadaki fiyatları değerlendirmek için girişimcilik faaliyetlerinde bulunan “Fırsata dayalı girişimcilikte” Erzurum alt bölgesinin, Türkiye ortalamasında yüzde 7 gibi bir paya sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sadeler, “18 -24 yaş girişimciliğinde Erzurum alt bölgesi Türkiye ortalamasının 2 katı üzerindedir. Diğer önemli bir veri de girişimcilerin eğitim düzeyi Erzurum alt bölgesinde Türkiye ortalamasının yüzde 8 üzerindedir. Bu sonuçlar iyi bir strateji ile Erzurum alt bölgesi içerisinde teknolojik girişim ekosistemini oluşturarak, girişimlerin katma değer üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan işletmelere dönüşebileceğini göstermektedir. Buna bir nebze olsa da katkı da bulunmak adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


ŞENGEL: “Hedefe ulaşmak siz gençler sayesinde olacaktır”

Hükümetin 2023 hedefini kendilerine rehber edindiklerini belirten Doğu Anadolu ihracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, “Bugün burada ülkemizin dünya pazarındaki rekabetleri arttırmak ve 2023 yılı için belirlediğimiz 500 milyar dolar hedefine bir adım daha yaklaşmak için bir araya geldik” dedi.

Böyle bir etkinliğe paydaş olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Şengel, şöyle konuştu:
“Kurtuluş mücadelesi dahil, her işte lokomotif olmuş Erzurum’da böyle bir etkinliğin yapılmasından dolayı son derece mutluyuz. Böylesi etkinlikler düzenleyerek bunu bölgemiz ve şehrimiz için fırsata çevirmek istiyoruz. Bu konuda üniversite ve genç beyinlerin ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. İhracat, bölgenin ve insanın kalkınma ve refah seviyesini yükselten, üretim ve istihdamı etkileyen en önemli yoldur. Hedefe ulaşmak için ileri teknoloji ve katma değeri arttırmak gerekiyor. Hedefe ulaşmak siz gençler sayesinde olacaktır.”

DEMİR: “Marifet, iltifata tabidir”


Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi ve bilim ve teknoloji çalışmalarına, emeğini, birikimini, ömrünü koymuş değerlere ve özel sektörde teknolojiye yön veren girişimcileri desteklemek, ödüllendirmek gerektiğine dikkat çekti. Başkan Demir, “Marifet, iltifata tabidir. Bilim adamlarımızı ve teknolojiye yön veren girişimcilerimizi desteklemek görevlerimiz arasındadır” dedi.

Yakın bir zamanda açıklanan “DAP Eylem Planı”yla bölgenin önceliklerinin belirlendiğini ileri süren Demir, şunları söyledi:

“Bölgemizde yenilikçilik ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesi, desteklemesi, bireysel ve kurumsal gelişim süreçlerine destek vermesi gibi birçok konu artık somut projeler özeline kadar indirildi. Tekno GP gibi programlara da destek vererek, bilim ve teknoloji alanında politika ve strateji oluşumuna da katkı sağlamak istiyoruz. Bu programın hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum”


ÇOMAKLI: “Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum”

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Çomaklı, ülkenin kalkınması yolunda, katma değer üretmek adına bilgiyi ve girişimciyi böylesi programlarla destekleyenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasına, “Üniversite olarak her zaman yanınızda olacağız” dedi.


SEKMEN “Her zaman yanınızdayız”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, insanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla kullanıldığı bilişim ve teknoloji çağında yaşamımızı daha da kolaylaştırmanın yollarını aradıklarını ifade etti.

Başkan Sekmen, şöyle konuştu:
“Büyükşehir Belediyesi olarak, her zaman inovatif projelere destek vereceğimizi belirtmek istiyorum. Başta imalat sanayi olmak üzere, ulaştırma, inşaat ve enerji sektörlerindeki gelişmelerin toplumsal ve ekonomik değişimin itici gücü olduğu endüstri toplumu bize yeni fırsatlar sunmamızı sağlıyor. Bilimin ve bilginin kenti Erzurum’da sadece eğitimde değil ekonomide de bizlere yeni ufuklar açan Atatürk Üniversitesi, kent ve bölgesel ölçekte girişimcilere, müteşebbislere 50 yılı aşkın bir süredir yeni imkân, fırsat ve projeler sunuyor. Şehrimizdeki proje kültürünün gelişimine büyük katkı sunan Ata Teknokent’in ev sahipliğinde düzenlenen bu güzel buluşmada teknoloji tabanlı iş fikirleri, ‘Tekno GP 14’ ile proje pazarına sunulacak. Sağlık, bilişim, turizm, hayvancılık, tarım, yenilenebilir enerji ve çevre teknolojilerinde şehrimizde öne çıkan sektörlerde girişimciliğin artması sağlayarak katma değer üretimine olanak tanıyan bu program sayesinde Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde üretilen inovatif fikirler hayat bulacak. Ve yine inanıyorum ki “Girişimci Destekleme Ekosistemi” olarak tanımlanan bu program, ülkemiz, bölgemiz ve şehrimizin markalarını uluslararası pazarlarda temsil edilmesine katkı sunacak.”

Program sonrasında dereceye giren ilk dört projeye ödülleri verildi. Davetliler, daha sonra, inovatif projelerin yer aldığı stantları gezdiler.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :