Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Toplantıda, Eski Van Şehrinin modellemesi konuşuldu

12,Ağustos 2018 Pazar 10:05:20

DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından finanse edilen ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Konyar’ın danışmanlığını yaptığı “Eski Van Şehri Kentsel Tasarım Projesi’nde sona gelindi. Projeyle ilgili son rötuşların yapıldığı toplantı Van’da gerçekleştirildi.

Van’ın turizm gelirlerinden aldığı payın artırılması amacıyla DAP İdaresi tarafından desteklenen “Eski Van Şehri Kentsel Tasarım Projesi”yle ilgili toplantı, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) toplantı salonunda yapıldı.

Van’ı ticari, sosyal ve kültürel cazibe merkezi haline dönüştürecek, yerli ve yabancı turistler için yeni bir destinasyon ve farkındalık oluşturacak toplantının açılış konuşmasını DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir yaptı. Eski Van Şehri olarak adlandırılan alanın, Van Kalesi’nin güneyinde uzanan 1’inci derece arkeolojik sit sınırları içindeki bir bölge olduğunu belirten Demir, “Alan içinde Ulu Camii, Kızıl Minareli Camii, Abbas Ağa Camii, Beylerbeyi Mustafa Paşa Camii, Hüsrev Paşa Külliyesi, Kaya Çelebi Camii, Horhor Medresesi, Surp Stephanos Kilisesi, Surp Vardan Kilisesi, Surp Petros Kilisesi, Surp Sahak Kilisesi ve Surp Dsirvanarov Kilisesi gibi dini yapılar ile Miri Ambar, Askeri Kışla ve Çifte Hamam ile Hüsrev Paşa Hanı gibi kamusal yapılar bulunmaktadır” dedi.

Yaklaşık 800 yıllık bir kent dokusunu tekrar görünür kılmak ve bugün neredeyse tümüyle harap olmuş kentin tanıtımını sağlamanın projenin ana hedefleri arasında olduğunu dile getiren Başkan Demir, proje kapsamında Eski Van Şehrini detaylarıyla anlatan bir de animasyon filminin hazırlandığını söyledi. Başkan Demir, “Animasyon film ile eski Van’ın mimari dokusu ve sosyal yaşamı yansıtılmış, çeşitli platformlarda yayımlanarak kentin tanıtımı sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Yapılan kısa açıklamanın ardından animasyon filminin izletildiği toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Toplantıya, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ülker Cem Kaplan, DAKA Program Yönetim Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, Van Müze Müdürü Erol Uslu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden (Van YYÜ) Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Eski Van Şehri Kazı Başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar, Van YYÜ’den Doç. Dr. Suvat Parin ile DAKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Harun Örnek katıldı.

Van’ı turizmi için iki önemli toplantı


Aynı gün Van’da gerçekleşen “Urartu Gelişim Koridoru” ve “Eski Van Şehri Kentsel Tasarım”la ilgili iki ayrı proje toplantılarıyla, yerli ve yabancı turistler için yeni bir destinasyon ve farkındalık oluşturmayı sağlamakla birlikte, yerel bazda ise sosyo ekonomik bir dönüşüm gerçekleştirilerek, Van’ı cazibe merkezi haline getirmek amaçlanıyor.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :