Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Türkiye şehitlerine yürüdü

Türkiye şehitlerine yürüdü

15,Mart 2016 Salı 23:25:52

EKSİ 6 DERECE SOĞUK HAVADA ALLAHU EKBER DAĞLARINA TIRMANDILAR

Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlar, Sarıkamış Şehitlerini Anma etkinlikleri için kara ve demir yolu ile Sarıkamış'a gitti. Şehit düşen 90 bin Mehmetçik, 98. yıldönümünde "Türkiye Şehitlerine Yürüyor" etkinliği ile anıldı. Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Kızılçubuk köyünde toplanan ve Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye'nin dört bir tarafından gelen yaklaşık 10 bin kişi ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yürüyüşe katıldı. Allahuekbek Dağları'nda düzenlenen "Gençlik Şühedanın İzinde" anma yürüyüşü, saat 10.00'da başladı. Hava sıcaklığının eksi 6 derece olduğu ve yaklaşık 40 santime ulaşan karda ellerinde bayrak ve Atatürk posteri ile yürüyen katılımcılar, 8 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu takip ederek Soğanlı Dağlarının zirvesine ulaştı. 81 ilden gelen 10 bin genç, polis, jandarma, şehit torunları ve vatandaşların yanı sıra Türkiye İzcilik Federasyonu'nun öncülüğünde kente gelen izci grubu katıldı. Kar yağışı altında Kızıl çubuk köyü mevkiinde başlayan yürüyüşte, katılımcılara atkı, eldiven şapka dağıtıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile 3. Ordu Komutanlığı tarafından yürüyüşe katılanlara, içerisinde süt, lavaş ekmeği, poğaça, helva, su ve çikolata bulunan erzaklar ikram edildi. Zirvede şehitler için okunan duaya amin diyen katılımcılar, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okudu. Katılımcılar, askeri bando eşliğinde marşlar okuyarak törenin yapıldığı Şehitlik mahallesine geldi. Yukarı Sarıkamış köyündeki şehitlikte son bulan yürüyüş program sonrası Kızılay alana giriş yapan Mehmetçiği kırmızı ve beyaz karanfiller atarak karşıladı. Komutanlar, harita üzerinde Sarıkamış Harekatını anlattı. Yürüyüş sırasında Türk Kızılay’ı ekipleri, Sağlık Bakanlığının paletli ambulansları ve UMKE ekipleri de hazır bulunduruldu.

‘TÜRKİYE ŞEHİTLERİNE YÜRÜYOR’ PROGRAMINDAN NOTLAR

Sarıkamış Şehitleri'ni anma etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak 98 yıl önce Sarıkamış Allah-uekber Dağları'nda şehit olan 90 bin asker için Mevlid-i Şerif okutuldu. Sarıkamış'ta bulunan tarihi Kazım Karabekir Paşa Camii'ndeki Mevlid-i Şerif'te, şehitlerin ruhuna Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Daha sonra ise binlerce kişi, Sarıkamış'ta donarak şehit olan 90 bin asker anısına meşaleler yakarak yürüyüş yaptı. Şehitler Mahallesi'nde bulunan Kazım Karabekir Camisi önünden kortej eşliğinde başlayan yürüyüş, yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Şehitler Anıtı önünde son buldu.

Sarıkamış Şehitleri'ni anmak için İstanbul'dan yola çıkan bisikletliler, Sarıkamış'a ulaştı. İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile İstanbul Gençlik ve Spor Kulübü'nün organize ettiği bisiklet turuna katılan bisikletliler, Sarıkamış Şehitliği önünde Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş tarafından karşılandı.

Sarıkamış Şehitleri'ni anma etkinlikleri kapsamında Ankara Çiçekçiler Odası tarafından 90 bin şehit için 90 bin karanfilin dağıtıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Sarıkamış şehitlerini anma programı kapsamında 3 günlük emekle 80 ton kar kullanılarak oluşturulan şehit heykellerinin açılışını yaptı. Kar yağışı altında açılışı gerçekleşen kardan şehit heykellerini, Kars Gül Ahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi'nden 25 öğrenci 80 kamyon karla 3 günlük çalışma ile oluşturdu.

Türkiye Şehitlerine Yürüyor" etkinlikleri kapsamında, 1914 yılında Sarıkamış'ta soğuktan donarak şehit olan askerler için 'Sarıkamış Şehitleri Özel Programı' yapıldı. CE-MAR Toprak Oteli'nde düzenlenen programa, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da katıldı.

Programda konuşan İçişleri Baklanı Şahin, Türk askerinin 98 yıl önce Sarıkamış'ta düşman askerine değil, soğuk havaya yenik düştüğünü ifade ederek, "98 yıl önce gerçekleşen bir hadise; bizim olayımız, bizim destanımız, bizim hatıramız, bizim acımız. Zaman 98 yıl öncesinde mekan çok uzak değil. Sonuç bir yenilgi ama mertçe bir yenilgi. Dönmeden, kaçmadan, arkaya bakmadan bir yenilgi. Doğaya yenilgi. Güneyden yazlık elbiselerle kuzeye, soğuğa gittiğini bilerek düşmana karşı yürüyen cengaverlerin yiğitlerin hikayesi" dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise, Sarıkamış'ın Çanakkale gibi bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi.

Bakan Suat Kılıç ise, "Kahraman ecdadımızın ruhunu yaşatıyoruz. Bu milletin askerlerini, o dağda şühedanın ölümsüz ruhunu fısıldarken bulacağız. Mehmet Akif Ersoy, öylesine ihlasla yazmış ki. Ne yazık ki bu mısraların üzerine yazacak mısralar kalmadı. Sarıkamış bu. Sarıkamış'ta, söz konusu vatan olduğunda aldığı emri sorgulamayan, üzerindeki elbisenin yazlık olduğuna bakmayan, ertesi gün hayatta kalma hissi taşımayan askerlerin kahramanlık destanı var. O emri sorgulamayan askere şaşıranlar var. O emri sorgulamadan şühedanın şehadet şerbetini içen askerlere, onu diyenlere de ben şaşarım" diye konuştu.

Sarıkamış Şehitleri'ni anma programı kapsamında Sarıkamış ilçesinde bulunan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kan verdi. Tansiyon değeri 15,9 çıkan Şahin, tansiyon değerinin kendisine göre normal olduğunu belirterek, kan vermenin iyi bir davranış olduğunu söyledi.

Kars Polis Merkezinin açılışını yaparak karakolu gezen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın teşhis odasındaki diyalogları güldürdü. Bakan Şahin, teşhis odasının camının karşı tarafı göstermeyen cam oluşuyla ilgili "Teşhis eden oradan bakacak." dedi. Bakan Kılıç, "Oradan görünmüyor." deyince Şahin karşıdaki memuru görünce "Nasıl görünmüyor? Görünüyor." diye karşılık verdi. Emniyet Müdürü Ercan Çakmak ise "Işık açık onun için görünüyor" dedi. Ardından bakanlar ışığı kapattırdı. Işığın kapanmasına rağmen Bakan Şahin cama yansıyan görüntüsünü "Nasıl gözükmüyor. Bakın gözüküyor." diye yorumladı. Bu sefer Kılıç "Biz gözüküyoruz sayın bakanım." dedi. Akabinde ise İdris Naim Şahin gülerek "Demek biz gözüküyoruz. Şimdi bizi oradan demek ki teşhis edecekler. Biz onu teşhis edemeyeceğiz." diye espri yaptı.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :