Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

ÜNİDAP üyelerinden yepyeni projeler

24,Mayıs 2017 Çarşamba 11:40:19

Ardahan Üniversitesi’nin dönem başkanlığını yürüttüğü ÜNİDAP (DAP Üniversiteler Birliği) istişare toplantısı Ardahan Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Ardahan Üniversitesi Rektörlük Senato Odası’nda yapılan ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necip Yardım, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Arslan, Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rahmi Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Başkan Yardımcıları Volkan Güler ve Mehmet Özdoğan, Beşeri, Sosyal Kurumsal Gelişme Koordinatörü Ferhat Gök, Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Gül Yıldız, Mühendisler Ayhan Albud ve Muhammed Ünaldı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Ardahan Üniversitesi’nin dönem başkanlığını yaptığı toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Başkan Demir, “Bu toplantılar, bölgesel kalkınma için önemli adımlardır” dedi.

ÜNİDAP toplantıları hakkında bilgi veren Başkan Demir, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu toplantılarda aldığımız kararları Sayın Bakan’ımızla paylaşıyoruz. Daha önce belirlenmiş olan, enerji, sanayi, eğitim, turizm, tarım ve kırsal kalkınma alanlarında çok önemli çalışmalar yapıldı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde farklı alanlarda çok ciddi yatırımlar yapılıyor ve destekleniyor. ÜNİDAP oluşumunun gayesi de üniversitelerimizin bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşarak, ortak bir akılda bölgesel kalkınmayı sağlayacak hamleler geliştirmektir. Daha doğrusu, bölgeyi kalkındıracak yeni alanlara yönelmeliyiz. Eğer ÜNİDAP toplantılarımızı aynı dinamizmle devam ettirirsek bölgesel üretime ve bölgesel kalkınmaya önemli katkılar sunar, ülkenin 2023 hedeflerini gerçekleştirmiş oluruz.”

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, toplantıya katılanlara teşekkür etti. Bölge üniversitelerinin katkılarıyla kurulan ÜNİDAP’ın bölgenin sanayi, eğitim ve kültürü üzerine ciddi çalışmalar gerçekleştireceğine olan inancını dile getiren Prof. Dr. Biber, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ardahan Üniversitesi olarak bizler de Gürcistan’a iki sınır kapısı bulunan Kafkasya’ya, Orta Asya’ya ve Uzak Doğu’ya açılan bir bilim kapısı olma yolunda bir vizyonu benimsediğimizi ifade etmek istiyorum. Ülkemizde yükseköğretimlerde gerçekleşen uygulamalardan birisi de yabancı dilde eğitimdir. Yabancı dilde eğitim veren üniversitelerin örnekleri ülkemizde mevcuttur. Biz Ardahan Üniversitesi olarak ortak dili Rusça olan bu devasa coğrafyanın dilini eğitim dili olarak hedefimize koymak istiyoruz. Eğer bölgede ciddi bir eğitim uygulanacak ve uluslararası misyon edinilecekse, inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve turizm gibi bölümlerin Rusça okutulduğu yeni bölümlerin açılması gerekir. Türkiye’de yabancı dilde eğitim yapan ilk üniversite olmak istiyoruz. Bunun ağırlığının farkındayız. Açacağımız bölümlerde görev alabilecek, Rusça doktora yapmış öğretim üyelerimiz mevcuttur. Ayrıca bizim üniversitemizde Gürcü Dili Bölümü’müzde mevcut. Ana dili Gürcüce olan yabancı hocalarımız var. Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) öğrenci almamıza müsade etmiştir. Bu da bir alternatiftir. Özellikle sarıçam ağaç türünün en yoğun olduğu bölgelerden biri olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Bu bağlamda organik araştırma yapılarak alakalı bölümlerin açılması gerekir. Diğer taraftan Aşık Şenlik’lerin diyarı olan Ardahan ve Kars coğrafyası kış sporlarında da üstüne düşeni yapmalıdır. Bu çalışmamızın bölge üniversitelerine ve bölgemizin her anlamda kalkınmasına ve üniversitelerimizin bilimsel teknolojik alt yapı imkanlarını birlikte ortak kullanılmasına, tek elin nesi var çift elin sesi var üslubunca daha çok iş yapabileceğimizi vurgulayarak sözlerimi bitirmek istiyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından toplantı gündemine geçildi. Rektörler, ÜNİDAP toplantıları kapsamında bugüne kadar gerçekleştirilen performans ve bölgede yapısal dönüşümün nasıl sağlanması gerektiği üzerinde ayrı ayrı görüş belirttiler.

Toplantıda ayrıca, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Faaliyetler Koordinatörü İhsan Karataylı ve Danışman Mahmut Kiper tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda, Bölgesel Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) kurulmasının öneminden bahsedildi.

Toplantıda, proje ekibi kurulması, merkez laboratuvar oluşturulması, web sitesi kurulması, ortak doktora programlarının geliştirilmesi, proje öneri havuzu oluşturulması, gen bankası kurulması gibi daha birçok başlıkta mutabakata varıldı.

ARÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Biber tarafından hediyenin takdim edildiği toplantı sonrası, ÜNİDAP üyeleri, toplu hatıra fotoğrafı çekilerek, bir sonraki toplantıda buluşmak üzere ayrıldılar.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :