Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Üreten çiftçinin yanında olmaya devam ediyoruz

11,Kasım 2018 Pazar 10:57:15

Üreterek kalkınmayı dikkate alan ve finansal kaynaklarını da bu anlayışla kullandıran DAP İdaresi, bölgede sağladığı desteklerle üreticilerin yanında olmaya devam ediyor.

Malatya’nın altın değerindeki ürünü kayısı için DAP İdaresi tarafından, soğuk hava deposu yapımı ile ürünü yıkama, boylama, çekirdeğini kırma ve elemeyle ilgili makine desteğinde bulunuldu.

DAP İdaresi’nin “2018 Yılı Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, kayısı üretiminde katma değeri artırmak amacıyla, DAP İdaresi tarafından Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne 2 adet bin tonluk soğuk hava deposu yapımı ile 3 adet çekirdek kırma ve eleme ünitesiyle birlikte 2 adet de kayısı yıkama ve kalibrasyon (boylama) ünitesi kurulumuna destek sağlandı.

Türkiye’nin önemli bir ihraç ürünü olan ve kuru kayısının yaklaşık %85’inin Malatya ilinde yetiştirilmesi dolayısıyla, geliştirilen “Kayısıda Katma Değerin Artırılması Projesi” kapsamında, verimin bol ve kıt olduğu zamanlarda kaysının satış fiyatında istikrarı sağlamak amacıyla destelenen soğuk hava depoları Malatya’nın Kuluncak ve Darende ilçelerinde, saatte bir ton kapasiteye sahip 3 adet çekirdek kırma ve eleme makineleri Akçadağ, Darende ve Kuluncak ilçelerinde, ayrıca saatte 1.5 ton kapasiteyle çalışan 2 adet kayısı yıkama ve kalibrasyon makinesi ise Darende ve Kuluncak ilçelerinde kurularak, yakında Malatyalı kayısı üreticilerinin hizmetinde olacak.

Proje tutarı toplam 4 milyon 248 bin lira olan projenin amaçları arasında, ekonomik değeri yüksek, özellikle iç piyasada ciddi anlamda talep görmesine rağmen ‘gün kurusu’ kayısıda depolanmadan kaynaklı kayıpların önlenmesi, düzenli olarak pazara sunularak her mevsim talebin karşılanmasıyla birlikte fiyat istikrarının sağlanması ve kayısının gerçek değerinde pazarda satılması bulunuyor. Ayrıca, ikincil ürün olan kayısı çekirdeğinin ekonomik değer kazanması için teknolojik işlemeye tabii tutulması, türevlerinin artırılması ve pazardaki pozisyonunun güçlendirilmesi yer alıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Ağustos ayında temelleri atılan soğuk hava depolarıyla birlikte kurulacak tesislerin açılışının bu ayın sonunda yapılması bekleniyor.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :