Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Van’da 8. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı açıldı

30,Nisan 2018 Pazartesi 12:39:20

Ajans Asya Fuarcılık tarafından Van’da bu yıl 8’incisi düzenlenen ve dört gün sürecek olan ‘Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’ kapılarını ziyaretçilere açtı.

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen fuara, çeşitli illerden 121 firma katıldı. DAP İdaresi’nin de standının bulunduğu fuarın açılışında konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, DAP İdaresi’ne övgüler yağdırdı. Proje fikri tamamen DAP İdaresi’ne ait olan ve Türkiye’de ilk defa İdaremiz tarafından tasarlanarak Van’da üretimi gerçekleştirilen Mobil Koyun Banyoluğu’nun önemine değinen Zorluoğlu, “Tersine bir mühendislikle imal edilmiş bu banyolukla küçükbaş hayvanlar parazitlerden korunacak” dedi.

Fuar açılışına, Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, DAP İdaresi Başkan Adnan Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Görentaş, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ile çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Zorluoğlu: “İlimiz çok önemli bir hayvancılık merkezi”


Konuşmasında, Van’ın tarım ve küçükbaş hayvan varlığı bakımından Türkiye ve bölgesinde önemli bir merkez olduğunu ifade eden Zorluoğlu, “Türkiye’de toplam koyun varlığının yüzde 8’i şu an itibariyle ilimizde. Türkiye’de mera varlığının yüzde 10’u sadece Van İlimizde. Yem bitkileri bakımından çok bereketli topraklara sahibiz. Türkiye’de korunga ve yonca üretiminin yüzde 20 Van’da yapılıyor. Bu özellikleri Van’ı tarım ve hayvancılığın merkezi haline getiriyor.” dedi.

Devlet olarak hayvancılığın gelişmesi için çok gayret ettiklerini vurgulayan Zorluoğlu, “Bu sene Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz tarafından sadece Van'da değil tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaylalarla ilgili önemli bir karar alındı. Bu kararla, yayla ve meralardaki bütün sınırlamalar kaldırıldı. Biz de Van'daki yayla ve meraları çiftçilerimizin kullanımına açtık. İnşallah bu sene Van'ımızın yayla ve meraları daha fazla hayvanla dolup taşacak ve hayvancılık Van ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak" dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı vasıtasıyla kırsala önemli hizmetler götürüldüğünü söyleyen Zorluoğlu, bu kapsamda geçen yıl 20 milyon lira kaynak harcandığını, bu yıl ise bu rakamın daha da artacağını ifade etti. Sözü DAP İdaresi’nin Van’a sağladığı desteklere getiren Zorluoğlu, şunları söyledi:

“DAP İdaremize Van’a sağladığı desteklerden dolayı teşekkür ediyorum”


“Bu kapsamda DAP İdaresi’nden de bahsetmemiz gerekecek. DAP İdaremiz Erzurum merkezli ama bölgemizin tarım ve hayvancılığına önemli destekleri var. 15 ilde belediyelerle, il özel idareleriyle, valiliklerle çok yakın çalışan çok önemli kaynaklar transfer eden ve çok başarılı projeler uygulayan bir kurumumuz. İlimizde de geçtiğimiz yıl birlikte çok güzel çalışmalar yaptık, inşallah bu yıl da bu çalışmalara devam edeceğiz. Adnan Bey de bugün aramızda. Hayvancılığı doğrudan ilgilendiren çok önemli çalışmaları vardı; Mobil Koyun Banyosu. Bu tersine bir mühendislikle Avusturalya’dan transfer edilen bir çalışma. Koyunlarımızı parazitlerden, benzeri rahatsızlıklardan muhafaza edecek mobil olarak birçok yere taşınabilecek bir banyoluk. Burada sergilendi, birazdan bakacağız. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu sayıyı artırıp ilimizde bununla uğraşan çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Yarın da bunun küçük bir seronomisini gerçekleştireceğiz. DAP İdaremizin bize başka da önemli destekleri oldu ve onlardan kısaca bahsedeyim. İnşallah yarın protokolünü imzalayacağız. Biliyorsunuz bizim ilimizin bir tarihi peynirciler çarşısı var. Bu çarşı her ne kadar tarihi ise de görünüm itibariyle çok da tarihi bir tarafı kalmamış maalesef. Şimdi DAP İdaremizden temiz edeceğimiz 3 milyonluk bir kaynakla projesini hazırladık, ihalesine çıktık. İnşallah yarın protokolünü imzalıyoruz. Orayı tarihi vasfına uygun, dışardan gelen insanların tarihi bir çarşı var orayı ziyaret edeyim diyebilecekleri ve gittiklerinde huzur içerisinde memnuniyetle alış veriş yapabilecekleri bir tarihi mekan haline getiriyoruz. 3-4 ay gibi bir süre sonunda burayı tamamladığımızda Van için çok öneli bir eserde tekrar vücut bulmuş olacak. Van’ımız için hayırlı uğurlu olsun. DAP İdaremize, Kalkınma Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bunun gibi DAP İdaresinden sadece bu yıl 11-12 milyon civarında bir kaynak tarımsal projelerimize sağladık. İnşallah Büyükşehir Belediyemizden koyacağımız ilave bir bütçe ile yine tarım bakanlığımızın sağlayacağı önemli desteklerle Van’da ve bölgemizde tarım ve hayvancılık ve gıda sektöründe önemli gelişmeler yaşanacaktır. 8. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarının gerek ilimiz gerek ülkemiz için hayırla vesile olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından en güzel buzağı, en güzel kuzu, en güzel oğlak ve en güzel peynir yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile devam eden program, kurdele kesimi ve fuar alanının gezilmesi ile sona erdi.

Tarım aletleri, traktör, gıda, yöresel ürünler başta olmak üzere birçok yeniliklerle dolu ürünlerin sergilendiği fuar, 29 Nisan'a kadar ziyaretçilere açık kalacak.

DAP İdaresi’nin standı ziyaretçi akınına uğradı


Tarım ve hayvancılıkta verimliliği artıracak projelere destek sağlayan İdaremiz, buna yönelik projelerden birisi olan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan ‘DAP Mobil Koyun Banyoluğu’ ile fuarda yer aldı.

Büyük ilgi gören ve ziyaretçi akınına uğrayan standımızda, gelen ziyaretçilere, DAP Mobil Banyoluğu hakkında bilgiler veriliyor, basılı materyaller dağıtılarak, DAP İdaresi’nin faaliyetleri hakkında da bilgilendirme yapılıyor.

Fuarda ayrıca, İdaremizin desteğiyle, Üniversite-Özel Sektör-Kamu işbirliği içerisinde üretimini tamamlanan Mobil Koyun Banyoluklarının Bölge illerine dağıtımı da yapılacak.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :