Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Van turizminin gelişmesine katkıda bulunduk

17,Temmuz 2017 Pazartesi 15:34:19

DAP İdaresi’nin "Doğu Anadolu Bölgesindeki Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi” kapsamında, 2017 yılı için Van’da belirlenen kültürel projelerle ilgili uygulayıcı kuruluşların yer aldığı tanıtım ve istişare toplantısı yapıldı.

Van Kalesi’nde düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı Önder Can, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, DAKA Genel Sekreter Vekili Halil İbrahim Güray, DAKA Program Yönetim Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, Likarya Kültür Rotaları Proje Koordinatörü Kate Clow ile uygulayıcı kuruluşların kurum amirleri ve proje birim sorumluları katıldı.

Toplantıda, DAP İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Van Kalesi Yürüyüş Yolu ve Karşılama Merkezi’, ‘Gevaş Selçuklu Mezarlığı Çevre Düzenlemesi’, ‘Urartu Gelişim Koridoru’ ile ‘Eski Van Şehri’ ve ‘Eski Van Şehri Kazısı’ projeleri istişare edildi, proje detayları konuşularak bilgilendirme yapıldı.

BAŞKAN DEMİR, ÇALIŞTAYLA BELİRLENEN PROJELERİ DESTEKLEMEYE BAŞLADIK

Toplantının açılış konuşmasını yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, söz konusu proje kapsamında tarihi kentlerin canlandırılarak ekonomiye ve turizme kazandırılmasını amaçladıklarını belirterek, “Özel amacımız ise, kentlerin bütüncül bir anlayışla kentsel tasarımlarının yapılması, uygulama projelerinin hazırlanması ve restorasyon çalışmalarının desteklenmesidir” dedi.

2016 ve 2017 yıllarında tarihi ve kültürel mirasın korunması ve bu mirasın sonraki kuşaklara korunarak aktarılması amacıyla kültür sektörü projelerini desteklemeye başladıklarını ifade eden Başkan Demir, 2015 yılında Van’da yapılan ve alanında ilk olan çalıştaydan söz etti. “Bütün akademisyenlerin ve kamu kurum temsilcilerinin katılımıyla 2 günlük bir çalıştayımız olmuştu. O çalıştayda, özellikle Urartu medeniyetiyle ilgili bir turizm koridoru oluşturulması noktasında 5 alanda proje teklifleri gelmişti. Projeyi geçen sene yatırım programına koymuştuk ama bu sene netleşti” diyen Başkan Demir, şunları söyledi:

“2016 yılında, Van ilimizde Gevaş Selçuklu Mezarlığı Çevre Düzenlemesi Projesinin tamamını finanse ettik, şu an ise bitme aşamasına gelmiştir. 2016 yılında yine toplam proje bedeli 2 milyon 600 bin lira olan Van Kalesi Yürüyüş Yolu ve Karşılama Merkezi Projesinin yüzde 50’sini destekledik ve geriye kalan kısmı da Kültür Bakanlığından sağlanmış olacak. Çalışmaları bu sene başladı. 400 bin lirayı aktardık, geri alan 900 bin liralık ek ödeneği de 2018 yılında aktarmış olacağız. Bugünkü diğer bir proje ise 2017 yılı içerisinde yine Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünün bize sunmuş olduğu Eski Van Şehri Müze Kent Projesi. Eski Van Şehri Kazısı kapsamında bu çalışma yürütülecek. Diğer taraftan 2017 yılında yatırım programına giren Urartu Gelişim Koridoru Projesi ‘nde asıl odaklandığımız alan Urartulardan kalma bu Şamram kanalı diye tabir ettiğimiz yaklaşık 49 kilometrelik 2500 yıllık bu tarihi kanalın turizme açılması var. Projelendirme çalışması yüklenici firma tarafından hazırlandıktan sonra inşallah uygulama projelerini de destekleyeceğiz. Van ilinin potansiyeli yüksek turizm sektörlerinde ülkemizin önemli bir destinasyon merkezi olmasını arzu ediyoruz. Urartu medeniyeti sadece Van’la sınırlı değil, Ardahan’a kadar uzanan bir güzergahı var. Daha değişik illeri de kapsıyor. Spesifik bir projeyle biz bunu bir farkındalık oluşturma adına sadece şamram kanalının projelendirilmesini yapacağız.”

VALİ YARDIMCISI CAN: DAP, VAN TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKILAR SUNUYOR

Van Vali Yardımcısı Önder Can ise, son dönemde Van’ın turizm alanında büyük bir ivme yakaladığını ifade ederek, “Başta İranlı konuklarımız olmak üzere ülkemizin değişik yerlerinden ilimize gelen ciddi sayıda turist var. Şu ana kadar ulaşamadığımız kesimlere ve kitlelere ulaşıp yeni destinasyonlardan da ilimize turizm ve turist kazandırmak için çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Bunlardan en önemlisi de Urartu medeniyetidir. İlimiz tarihi çok eskilere dayanan ve binlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir il. Dolayısıyla bu kültürlere ve medeniyetlere ait değerlerin ortaya çıkarılması ve özellikle farklı turizm yollarının ilimizde gelişmesini biz önemsiyoruz” dedi. Van’a gelen turistlerin özellikle Urartu medeniyeti ve Şamran Kanalını merak ettiklerini ve bunlara ait eserlerin gün yüzüne çıkarılmasını istediklerini dile getiren Can, “Buralarla ilgili yürüyüş rotaları ve müze kazılarının tamamlanmaması bize en fazla sorulan sorulardan biriydi. Bu konuda en önemli sorunlarımızdan birisi finansman sıkıntısıydı. DAP İdaremiz bu konuda bize büyük bir destekte bulundu. İnanıyorum ki ortaya çıkarılacak bu faaliyetler ve Van turizmine kazandırılacak yeni alanlarla beraber ilimizin turizmden aldığı payın artacağını düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte bu desteklerin faydasını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Sadece bir bölgeden gelen turistlere Van turizmini enjekte etmenin doğru olmadığına da değinen Can, “Dolayısıyla farklı kültür ve farklı turizm yöntemlerine yönelik bir altyapıyı da kurmamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de kültür turizmi ve katma değeri de çok yüksek. İnşallah bu bir başlangıç. Bundan sonra sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi farklı alanlarda da desteklerini bekliyoruz. Şimdiden hem bu projeler için verdiği destek, hem de önümüzdeki süreçte vereceği destek için kendilerine teşekkür ediyorum. Toplantımızın da hem ilimize hem de memleketimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

PROJE ALANLARI GEZİLDİ

Konuşmaların ardından, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Kültür Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü, belediye temsilcileri projeler hakkında görüşlerini paylaşarak, istişarede bulundular. Ardından da çalışmanın yapıldığı proje alanları gezildi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :