Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Van'da, 7. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'na katıldık

07,Nisan 2017 Cuma 10:52:49

DAP İdaresi’nin de standının bulunduğu Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı Van’da açıldı.

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde, dün açılan ve bu yıl yedincisi düzenlenen Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı (DATAF)’ın açılış törenine, Van Valisi İbrahim Taşyapan,Van Milletvekilleri Beşir Atalay ve Burhan Kayatürk, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mobil Koyun Banyoluğu, sac ve beton sıvat gibi proje fikri tamamen DAP İdaresi’ne ait olan ürünlerin sergilendiği İdaremizin standıyla ilgili, TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı’na açıklama yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Doğu Anadolu Bölgesinde yaşayan önemli bir nüfusun temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu söyledi. Üretimde altyapı sorunlarını bertaraf edecek ve verimliliği artıracak projelere destek sağladıklarını ifade eden Başkan Demir, bu amaçla yeni proje fikirlerini de hayata geçirdiklerini kaydetti. Küçükbaş hayvanları dış parazitlere karşı korumak için Mobil Koyun Banyoluğu, hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamak için de 19 bin adet sac ve beton sıvat yaptırarak, bölgedeki meralara konulmak üzere dağıtıldığını belirten Başkan Demir, “Amacımız, hayvanların verimliliğini artırmak” dedi.

Başkan Demir, şunları söyledi:

“İdaremizin, ‘Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi‘ kapsamında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü hocalarıyla işbirliği içerisinde mobil banyoluk yaptırmayı planladık. Dış parazitler sürekli kan emdikleri için, hayvanlarda deri hastalıklarına, tedirginlik ve strese sebebiyet veriyor. Bu da verim kaybına neden oluyor. İnsanlara etiyle, sütüyle, yünüyle yararlı olan hayvanları dış parazitlere karşı korumak amacıyla, ilkbahar, yaz ve sonbaharda olmak üzere yılda en az üç kez ilaçlamak gerekiyor. Bu mobil banyoluğun yüzme uzunluğu 9 metre, genişliği 240 cm, derinliği 1.30 metre ve içi ilaçlı suyla doldurulan havuzdan oluşmaktadır. Hayvanların banyoluğa giriş ve çıkışları rampalarla sağlanmakta ve koyunların toplanacağı bölmeler bulunmaktadır. Banyo sonrasında hayvanlar parazitten temizlendikleri gibi, yapağıları da kısmen pislikten arınmış halde ekonomiye kazandırılmış olacak. Ayrıca, meralardaki hayvanların su ihtiyacını karşılama konusundaki sıkıntıdan dolayı gelen yoğun talep üzerine 2 yılda, bölgeye toplam 19 bin adet sıvat dağıtıldı. Meranın durumuna göre beton mu, sac mı hangisi tercih edilecekse onun kullanılmasını istedik. Bunun için hem sac hem de beton sıvat yaptırdık. Temiz, sağlıklı ve kolay erişilebilir su, hayvanların verimlerinde ve hastalıklardan korunmalarında beslenmeleri kadar önemlidir. Doğduğu yerde doyan ve uğraştığı işten kazandığı için zevk alan bir üretim modeli kalkınmanın birinci faktörüdür. Bunun için özellikle tarım ve hayvancığa odaklandık.”

Büyük ilgi gören ve ziyaretçi akınına uğrayan standımızda, gelen ziyaretçilere, kurumumuz mühendisleri Akın Aydın ile Sedat Dumlu sergilenen ürünler hakkında bilgiler veriyor. Basılı materyallerin dağıtıldığı stant da, ayrıca DAP İdaresi’nin faaliyetleri ve uygulanan destekler hakkında da bilgilendirme yapılıyor.

Yurt içi ve yurt dışından toplam 83 firmanın katıldığı fuar 9 Nisan tarihine kadar açık kalacak.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :