Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Van'da görkemli Açılış

20,Eylül 2018 Perşembe 00:09:35

İdaremiz tarafından desteklenen ve Van merkez Tuşba Belediyesi tarafından yaptırılan 15 Temmuz Şehitler Parkı’nın açılışı törenle yapıldı.

“DAP Bölgesi’nde Rekreasyon Alanlarının Geliştirilmesi” programı kapsamından desteklenen ve Van Gölü’nün İskele Sahili’nde yapımı tamamlanan 15 Temmuz Şehitler Parkı ve çok amaçlı konferans salonu açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, bölgede kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırmak amacıyla desteklenen rekreasyon projesinin Vanlılar’a hayırlı olması dileğinde bulundu.

“Van’da yerel yönetim anlamında çok önemli çalışmalar yapıldı, yapılıyor”Programda konuşan Van Valisi Murat Zorluoğlu, Van’da son 2 yıl içerisinde çok büyük değişim ve dönüşüm yaşandığına dikkat çekti. Birkaç yıldır Van’a gelmeyenlerin geldiklerinde bunu fark ettiğini dile getiren Vali Zorluoğlu, bugüne kadar belediye tarafından yapılan hizmetleri anlattığı konuşmasında, “2016 yılı sonunda belediyeyi devraldığımızda devlet olarak, hükümet ve kayyum olarak 2017 yılı sonuna geldiğimizde Van Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin yüzde 60’ı yatırıma harcadık ve yüzde 40’ını ise diğer masraflara harcadık. Yani sadece bir yılda Van halkına belediye hizmetlerinde oransal olarak 2 kat, miktar olarak çok fazla pay ayrıldı. Bunlar hizmete dönüştü. Şu ana kadar 2017-2018 yılında bin 500 kilometre asfalt yol yaptık. Bunun çok büyük bölümü sıcak asfalt. Büyük parklar caddeler yaptık. Van’ın 100. yılında İskele Caddesi ışı ışıl cazibe merkezi haline geldi. Çalışmalar sürüyor. Tadilat tamamlandığında Cumhuriyet Caddesi, Sıhke Caddesi, Maraş ve 2 Nisan Caddesi’nden sonra Van’ın yeni bir prestij caddesi olacak. Buna benzer hizmetler yapıldı. Van, kendilerini çevreci ilan eden belediye yönetimi tarafından esasında çok ihmal edildi. Van’ın, İpekyolu’nun, Tuşba’nın kanalizasyonun büyük bir bölümü Van denizine gidiyor. Bunun önüne geçmek için hükümetimizin, milletvekillerimizin desteğiyle yeni bir atık su tesisinin projesini tamamladık, ihalesini yaptık, sözleşme yapıldı. İnşaatı devam ediyor. İnşallah tamamlandığında Van’ın en önemli değeri olan Van Denizi kirlenmeyecek” dedi.

Van halkının hizmetin en güzeline layık olduğunu ifade eden Vali Zorluoğlu, “Elbette bu güzel hizmetleri sizlerle buluşturmak biz belediye başkanlarının, valilerin, kaymakamların görevi. Sizler hizmetlerin en güzeline layıksınız. Biz bunları yapmak zorundayız. Ama şu soruyu sormanızı isterim. Son 10 yıldır aynı miktarda kaynak geliyor. Hükümet bütün belediyelere nüfusa göre para gönderiyor. Peki, son 2 yıl içerisinde bu kadar büyük belediye hizmetleri yapılabiliyor iken, ondan önceki 8-10 yılda hizmetler neden yapılmadı? Van’a gönderilen kaynaklar neden hizmete dönüştürülmedi. Bu kaynaklar nereye harcandı. Bu soruları kendinize sorunuz. Bu soruların cevabını verdiğinizde eminim bundan sonra ideolojik belediyecilik anlayışına değil, hizmet belediyeciliğine ve gönüllere dokunan belediye hizmetlerine destek vereceksiniz” şeklinde konuştu.

“Vanlılar’a hayırlı olsun”


DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir ise 2014 yılında hazırlamış oldukları bir takım eylem programları kapsamında 6 tane gelişme ekseni belirlendiklerini kaydederek, “Bunlardan bir tanesi de altyapı, şehircilik ve çevre ile ilgili bir gelişme eksenimiz vardı. Bunun altındaki bir alt eylem olarak da bölgede özellikle rekreasyon alanı dediğimiz kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırılması kapsamında 2015 yılında bir program geliştirmiş olduk. Bu program kapsamında özellikle bizim sorumluluk alanı kapsamında hâlihazırda belediyelerimiz tarafından projesi hazırlanmış ve kazma vurulmaya hazır olan projelerin finansmanı için o zamanki Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz talimatıyla özellikle bu projenin finansmanı için gerekli ödeneği yıl içerisinde çıkartarak toplam 35 milyon liralık bir ödenekle Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerimizde 10 tane projeyi bu şekilde 2015 yılında finansmanını sağlamış olduk. Bunlardan bir tanesi de şuanda bulunduğumuz Tuşba Belediyemizin İskele Sahil Yolu kapsamındaki bu 50 dekarlık proje kapsamında idaremizin sağlamış olduğu 8 milyon liralık bir bütçeyle sağlanmış oldu. Gerçekten büyük bir emek ve gayretle hem Tuşba Belediyesi’nin kendi teknik elemanları hem de idaremizin elemanları ile beraber bugün bu proje hayata geçmiş oldu. Bu projenin yapımında emeği geçen ve ona zamanını ayıran herkese buradan huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“4 yılda çok kıt imkanlarla 40 yılda yapılmayan hizmeti yaptık”Çamurdan geçilmeyen bir şehri, 4 yılda kıt imkanlarla 40 yıllık hizmetlerle buluşturduklarını anlatan Tuşba Belediye Başkanı Dr. Fevzi Özgökçe, halkın sırtını döndüğü Van Denizine artık 15 Temmuz Şehitler Parkı ile yüzünü döndüğünü kaydetti. Başkan Özgökçe, “Eskiden burası çamurdan geçilmiyordu. Bataklık bir durumdaydı ama hamdolsun biz 2014 yılında kalkınma ajansımıza bir fizibilite projesi sunduk. Bu proje çerçevesinde acaba burayı ıslah edebilir miyiz? diye bir proje hazırladık ve projemizi DAP Başkanlığı’na sunduk. Hamdolsun bizler, çalışmalarımızla halkın parasını halka kullandık. Allah’a hamdolsun bugün halkın parası, halka kullanıldığında nasıl büyük projeler ortaya çıkıyor, bu en önemli örneklerdendir” dedi.

“DAP İdaremize teşekkür ediyorum”


Çok zor şartlarda 2014 yılında yerel seçimleri kazandıklarını hatırlatan Başkan Özgökçe, Van Denizine bundan sonra yüzümüzü dönebilir miyiz? diye bir proje hazırladıklarını ifade ederek, “Akabinde projemizi DAP Başkanlığımıza sunduk o dönem Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz beye, Şuan ki DAP Başkanımız Sayın Adnan Demir beye ondan sonraki proje işinde 2’inci etabımız Sayın Lütfü Elvan Bakanımız ve şimdide Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olan Mustafa Varank beye ben hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, içinde spor tesisleri, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, dinlenme ve sosyal kullanım alanlarının yer aldığı 15 Temmuz Şehitler Parkı açık amfisinde gerçekleşen programa; Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin yanı sıra Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Samsun AK Parti Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar ile İrfan Kartal, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Cumhuriyet Başsavcı İbrahim Keskin, İl Emniyet Müdürü Suat Ekici, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile AK Parti ilçe başkanları, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, mahalle muhtarları ile vatandaş katıldı.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :