Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Van'ın Peynirciler Çarşısına görkemli açılış

10,Mart 2019 Pazar 23:05:41

Van Büyükşehir Belediyesi’nin projesine, DAP İdaresi’nin sağladığı finansal kaynakla restorasyonu tamamlanan tarihi ‘Peynirciler Çarşısı’nın açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank tarafından yapıldı.

Van’ın Merkez İpekyolu ilçesinde bulunan Peynirciler Çarşısı'nın açılışı yapmak ve çeşitli programlara katılmak üzere Van’a giden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılışını yaptığı çarşının esnafını teker teker ziyaret etti, Van’ın yöresel otlu peynirinin tadına baktı.

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir’in hoşgeldiniz konuşmasının ardından, Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Çarşının 1930’lu yıllarda bin 586 metrekare üzerine inşa edildiğini ve uzun yıllar sebze pazarı olarak kullanıldığını söyledi. Vali Bilmez, “Çarşı daha sonra sakatatçılar ve peynircilerin karma kullandığı, pekte hijyen olmayan bir ortamda esnaflarımız hizmet vermekteydiler. DAP İdaresi’nin bizlere katkıları ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile esnafımızla da anlaşarak çalışmalara başladık. Çarşıda 55 dükkan var. 9’u özel mülkiyet, geri kalanları ise Büyükşehir Belediyemize ait. Buradaki çalışmalarımızı bitirdik ve burayı sadece peynircilere tahsis ettik. Sakatatçılara ise ayrı bir yerde modern bir çarşı kazandırdık. Önümüzdeki günlerde de inşallah oranın açılışını yapacağız. İnşallah bu çarşı hem esnafımız için hem de yöremiz için çok daha hayırlı hizmetlere vesile olacaktır. Turistlerin en çok gezmek istediği mekan haline gelecektir. Biz esnafımızdan bu çarşıya sahip çıkmalarını istiyoruz. Çarşımızın ilimize kazandırılmasında emeği olan herkese bir kez daha şükranlarımı sunuyor, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

Vali Bilmez’in ardından kürsiye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada yaptığı konuşmada, 90 yıllık tarihe ev sahipliği yapan güzide çarşının açılışı vesilesiyle Vanlılarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Varank, 50'nin üzerinde dükkana sahip olan çarşının, yaşanan depremler ve diğer fiziki etkenler nedeniyle ciddi zarar görmesi nedeniyle yenilendiğini, Van'ın misafirperverliğini ve eşsiz kültürünü yansıtan Peynirciler Çarşısı'nın gelecek nesillere aktarılmasını istediklerini ifade etti.

Kentin İhtiyaçlarına Odaklanıyoruz


Yeni Hükümet Sistemi ile Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdarelerinin bakanlığa bağlandığını belirten Bakan Varank, "Böylelikle bölgesel kalkınma sorumluluğu çerçevesinde bölgelerimizi ve illerimizi daha ileriye nasıl götürebiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. Her bölgenin, her ilin kendine özgü koşulları ve özellikleri var. İllerimizin neye ihtiyacı varsa, hangi alanlarda büyüme potansiyeli varsa, biz o alana odaklanıyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Peynirciler Çarşısı da bu bakış açısının bir ürünü. Çarşımızı aslına uygun bir şekilde yeniden inşa ettik. Doğu Anadolu Kalkınma İdaresi Başkanlığımız projenin tamamını sahiplendi ve bu çarşı için 3 milyon lira kaynak kullandı. Bu hizmet, ilimizde tarım ve hayvancılığa daha çok vatandaşımızı yönlendirecek" dedi.

Van'ın dünya ile yarışan bir şehir olmasını istediklerini belirten Varank, en büyük dertlerinden birinin de Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı olan kentin bünyesinde barındırdığı potansiyelleri ortaya çıkarmak olduğunu kaydetti. Van için hayal ettiklerini, ortaya koydukları vizyonu ana muhalefetin ve kol kola girdiklerinin anlamasının imkansız olduğunu söyledi.

Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Van'a yaptıkları yatırım tutarının 26 milyar lirayı geçtiğini, son 2 yılda güdümden kurtardıkları yerel yönetimin kente kazandırdıklarına vatandaşların yakından şahit olduğunu dile getirdi.

Van'da hizmetlerin hızlanacağı yeni bir dönemin vatandaşları beklediğini, önemli müjdelerle kente geldiğini anlatan Varank, on binlerce kişilik istihdam oluşturacak yeni yatırımlar yapacaklarını, gençleri çok daha sıkı sahiplenerek onları üretime, teknolojiye ve bilime yönlendireceklerini ifade etti.

Kentin turizmini, ticaretini canlandıracak nitelikli adımları attıklarını ve buna devam edeceklerini belirten Varank, "Tüm bunların devamı için 31 Mart önemli bir eşik. Huzur devam etmezse ticaret olmaz, turizm olmaz, istihdam olmaz. Huzurumuzu bozmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Van'da 31 Mart'ta hizmet siyasetinin, gönül belediyeciliğinin daim olması için yürekli bir şekilde sandıklara gidelim, irademize sahip çıkalım" diye konuştu.

Çarşının açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Ak Parti Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdullahat Arvas, Van Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Sinan Aslan, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Salih Allahverdi, Fazıl Tamer, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva ve vatandaşlar katıldı.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :