Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Yeşilyurt'ta turizm atağı

12,Eylül 2018 Çarşamba 00:09:23

DAP İdaresi’nin “Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi”yle ilgili Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde toplantı düzenlendi.

Gedik Sosyal Tesislerinde düzenlenen proje toplantısına Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Yatırım Destek Ofis Başkanı Murat Beyazıd, DAP İdaresi Beşeri, Sosyal ve Kurumsal Gelişme Koordinatörü Ferhat Gök, DAP İdaresi ile Fırat Kalkınma Ajansı uzmanları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Belediye olarak ilçenin var olan güçlü potansiyelini geleceğe kalıcı ve nitelikli projelerle taşıma anlamında gayret sarf ettiklerini söyledi. Geçmişten gelen sağlam bir medeniyet anlayışına sahip Yeşilyurt’un, kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerinin yanı sıra ilçenin turizm potansiyelini daha geniş kesimlere ulaştırmak adına çalıştıklarını kaydeden Çınar, “DAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğiyle ‘Yeşilyurt Kent Rehberi’ projesini hayata geçirmek adına istişare ve sunum toplantısı gerçekleştiriyoruz. ‘Yeşilyurt Kent Tasarım Rehberi’ gibi üzerinde önemle durduğumuz projenin hayata geçmesi Yeşilyurt’un turizm ve tarihi kent bölgelerinin canlandırılmasına önemli katkılar sunacaktır” şeklinde konuştu.

Yeşilyurt’ta yeni bir turizm potansiyeli oluşturmak, saklı kalmış gizli cevherleri ortaya çıkartmak ve ilçenin gelişimine katkı sağlayacak projelere ağırlık verdiklerini ifade eden Çınar, şunları kaydetti:

“Eşsiz doğal güzelliklere sahip Beylerderesi ile Kozluk arasındaki bölgeyi Lezzet Vadisine dönüştürüp, Yeşilyurt’un yöresel yemeklerinin yanı sıra doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerinin tanıtımını daha güçlü bir zeminde hayata geçirmek istiyoruz. Yeşilyurt mutfağı, gastro-ekonomi sektöründe Lezzet Vadisiyle yerini alacaktır, bunun için de önemli projeler üzerinde çalışıyoruz. Dünyada eşi benzeri olmayan, tadına bakanların vazgeçemediği, Yeşilyurt mutfağının meşhur yemeği kiraz yaprağı sarması başta olmak üzere patlıcan tavamız, etli ve sulu yemeklerimiz, tatlılarımız ve böreklerimiz ‘Lezzet Vadisi’ ismiyle ‘gastro-ekonomi’ piyasasının dikkatini çekecek ve ilçemiz çok yoğun ziyaretçi akınına uğrayacaktır. Bunun yanı sıra Çırmıhtı bölgesinde ki 13 adet tescilli tarihi evlerimizin kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Bu evlerden ikisini Butik Otele, dördünü ise yöresel yemekler ve ürünlerin satışının yapılacağı nostaljik mekânlara dönüştürüyoruz. Çırmıhtı’daki Kebir Cami ile Tarihi köprü arasında uygulanan Taşkın Koruma Projesi kapsamında aradaki çayın bulunduğu kanalı ıslah ederek yürüyüş yolları, dinlenme ve oyun alanlarıyla iç turizme kazandıracağız. Yeşil alanlarıyla göz dolduran ilçemizin özellikle yaz aylarında mesire ve dinlenme alanlarına yerli ve yabancı misafirlerimiz çok büyük rağbet göstermektedir" diye konuştu.

“Tarih ve medeniyetimizi geleceğe aktarmak hepimizin sorumluluğu ve görevi” diyerek konuşmasına başlayan DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, projenin nihai aşamasına gelindiğini söyledi. Kentsel tasarımla, geçmişi geleceğe taşımaya çalıştıklarını belirten Güler, “Eğer biz ilçe ve illerimizi marka yaparsak ülkemizi de marka yapmış oluruz, çünkü tarihi ve kültürel miras alanlarının yaşayan alanlar haline gelmesi ve sonraki kuşaklara kadim medeniyetin aktarılması önem arz ediyor” dedi.

Konuşmaların ardından, tarihi dokuya uygun kentsel tasarımın uygulanacağı proje alanlarıyla ilgili bilgi verildi, ayrıca görsel bir sunum da gerçekleştirildi.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :