Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Bakan Elvan Cazibe Merkezi Bilgilendirme toplantılarına katıldı

15,Şubat 2017 Çarşamba 15:57:32

Kalkınma Bakanı Sn. Lütfi Elvan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 23 ili kapsayan ve cazibe merkezi programında yer alan Malatya, Elazığ, Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı’da düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katıldı.

Cazibe Merkezi kapsamda bulunan illere tarihi fırsatlar sunan ve İdaremize bağlı illerde gerçekleşen toplantılarda, illerin valileri, milletvekilleri, rektörler, ticaret ve sanayi odası başkanları, ticaret borsası başkanları ile işadamları yer aldı.

Bakan Elvan, istişare amaçlı düzenlenen toplantılarda işadamlarına seslendi ve cazibe merkezi programının içeriğini anlattı.

İLK DURAK MALATYA


11-12 tarihlerinde yapılan Cazibe Merkezleri tanıtım toplantılarının ilki Malatya’da gerçekleştirildi. Malatya’nın üreten, doğal bir cazibe merkezi olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bu programla, Malatya sanayisinin şahlandırma döneminin geldiğini söyledi.

Malatya’nın bölgenin en fazla ihracat yapan ili olduğunu dile getiren Bakan Elvan, “Malatya doğu ile batının kavşak noktasında olan bir ilimiz. Malatya yine bölgenin doğal cazibe merkezi. Biz suni bir cazibe merkezi oluşturmak istemiyoruz. Doğal cazibe merkezini daha da güçlü hale getirip daha güçlü bir cazibe merkezine dönüştürmek istiyoruz. Bu cazibe merkezi programı ile bunu hedefliyoruz. Bugüne kadar önemli yatırımlar yapıldı. Birçok alanda imalat sanayinde alt sektörlerde yapılan yatırımlar sayesinde ihracatlar gerçekleşiyor. Yaklaşık 500 milyon dolara yakın ihracatı olan bir ilimiz Malatya, aynı zamanda, bölgede en fazla ihracat yapan ilimiz. Sanayi alt yapısı itibari ile Doğu Anadolu bölge sanayisinin yüzde 30’nun bulunduğu bir şehrimiz. Dolayısıyla sanayiyi burada şahlandırma dönemi geldi diye düşünüyoruz. Bu çerçeve de bugün buradayım” diye konuştu.

BAKAN ELVAN ELAZIĞ’DA


Malatya’da düzenlenen toplantının ardından Elazığ’a giden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, burada yatırımcıların projelerine başından sonuna kadar destek olacaklarını, bu projeleri yatırımcılarla birlikte geliştireceklerini söyledi.

Cazibe Merkezleri Programı’nın diğer teşviklerden farklı bir program olduğunu dile getiren Bakan Elvan, "İş adamımızın önüne bir engel çıkmışsa, o engeli biz ortadan kaldıracağız. Bu, programın en önemli özelliklerinden birisidir. Bu programın diğer önemli bir özelliği ise her bir ilimize roller vermek istiyoruz. İlimizin belirli bir alanlarda ihtisaslaşmasını arzu ediyoruz. Bunu sanayinin hızla gelişebilmesi için istiyoruz" diye konuştu.

Cazibe Merkezleri Programında yatırımcıların minimum 2 milyon TL'lik bir yatırım yapması gerektiğini belirten Bakan Elvan, "Bu yatırım tutarında da yüzde 30 öz kaynak istiyoruz. Yatırımın yüzde 70'ini kredi ile gerçekleştirilecek kalan yüzde 30'u öz kaynak ile gerçekleştirilecek. Bu bizim şartlarımızdan bir tanesidir. Bir başka şartımız ise bu destekleri 3 temel alana veriyoruz. Bu alanlar imalat sanayi, çağrı merkezleri ve veri merkezleridir. Bunların dışındaki alanlarda herhangi bir desteğimiz söz konu değildir" şeklinde konuştu.

BİR GÜNDE 4 İL


Cumartesi günü Malatya ve Elazığ’da yapılan "Cazibe Merkezleri Programı" tanıtım toplantısı, Pazar günü Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da devam etti. Toplantılara, Kalkınma Bakanı Sn. Lütfi Elvan’la birlikte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Ahmet Arslan’da katıldı.

ELVAN: “KARS SANAYİSİYLE, TARIMIYLA, HAYVANCILIĞIYLA ÖVÜNÜLECEK BİR YER OLACAK”


Kars’ın tarım ve hayvancılık alanında önemli potansiyele sahip olduğunu söyleyen Kalkınma Bakanı Sn. Lütfi Elvan, Cazibe Merkezleri programıyla Kars’ın kalkınmışlık seviyesinde daha da ileri gideceğini ifade etti. Bakan Elvan, “Bu yatırımlarla hiçbirinizin hayal dahi edemeyeceği, Kars’ı bir noktaya getireceğiz ve Kars sanayide merkez bir konuma gelecek. Kars sanayisiyle, tarımıyla, hayvancılığıyla övünülecek bir yer olacak. Bunu göreceksiniz” dedi.

ELVAN: “HAYVANCILIĞA DAYALI ENTEGRE TESİSLERİN DESTEKLENMESİNİ ARDAHAN’DA ÖNEMSİYORUZ”


Kars’tan sonra, Ardahan’a giden Bakan Elvan, burada yaptığı konuşmada, Ardahan’ın büyükbaş hayvancılıkta inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bakan Elvan, “Bugün 300 binin üzerinde büyükbaş hayvan sayısına sahip. Potansiyeline bakarsanız belki 1 milyon büyükbaş hayvanı besleyebilecek, barındırabilecek bir potansiyele sahip. Hayvancılıkta bile potansiyelimizin belki dörtte biri değil beşte birini kullanıyoruz Ardahan ilimizde. Hayvancılığa dayalı entegre tesislerin desteklenmesini biz Ardahan ilinde önemsiyoruz. Ve Ardahan ilimizin bu alanda ihtisaslaşmasını ve uzmanlaşmasını arzu ediyoruz” dedi. Bakan Elvan, “İşte bu çerçevede yine Sayın Başbakanımızın talimatıyla il il dolaşarak yatırımcımıza Cazibe Merkezi Programı ne getiriyor, neler sağlıyor bunları anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

“IĞDIR’IN İNANILMAZ BİR İHRACAT POTANSİYELİ VAR”


Iğdır’daki programda, sınır ticareti konusuna değinen Bakan Elvan, ”İran ve Azerbaycan ile sınır ticareti yapma yetkisine sahip olan tek ilimiz Iğdır. İran ve Nahçıvan’a baktığımızda gerçekten o Ülkelerin ve bölgelerin ciddi ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Kim ne derse desin yatırımcılar ve üretim yapmak isteyenler için Türkiye fırsatlar ülkesidir. Iğdır'a baktığımızda, Doğu Anadolu Bölgesi İlleri arasında inanılmaz bir İhracat potansiyeli var. Iğdır’ın bir başka özelliği de girişimcilik yönünün oldukça güçlü olması. Son derece yüksek girişimciye sahip bir alt yapınız var. Bu da sizlerin sahiplilik duygusunu daha da güçlendiriyor. Kalkınma ajansı ve Bakanlığımız tarafından ortaya konulan bir bölge planımız ve bu bölge planlarımızda da hedeflerimiz var. On yıllık perspektifte nasıl bir Iğdır görmek istediğimizi ve önceliklerimizin neler olduğunu bu planda ortaya koyuyoruz. Bölgesel kalkınma ve Iğdır’ın refah düzeyinin arttırılması konusunda, sizin kafanız da net berrak, bizim kafamız da net ve berrak. Ne yapmamız gerektiği konusunda hepimizin kafası net” şeklinde konuştu.

SON DURAK AĞRI


Günün son toplantısı Ağrı’da gerçekleştirildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla Cazibe Merkezi Programını başlattıklarını ifade eden Kalkınma Bakanı Sn. Lütfi Elvan, bugüne kadar Ağrı’da çok önemli altyapı ve kamu yatırımlarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Bakan Elvan, “Bugüne kadar Ağrı’dakilerin potansiyelini harekete geçirebildik mi? diye sorsak cevabı hayır. Elbette çok önemli kamu yatırımları gerçekleştirdik. On dört on beş yıl önce hayal dahi edemeyeceğimiz alt yapı yatırımlarını Ağrı’da yaptık. Sayın Başbakanımızın talimatıyla Cazibe Merkezi Programını başlattık. Bu programı diğer programlardan ve diğer teşvik tedbirlerinden ayıran çok önemli özellikler var. Bunlardan birincisi ve en önemli olarak gördüğüm husus yatırım yapmak isteyen yatırımcı ile devlet hükümet bizim kurumlarımız birlikte çalışacaklar. Yatırımı birlikte geliştirecekler” dedi.

DAP İdaresi’ne bağlı illerde düzenlenen tanıtım toplantılarına Başkanımız Adnan Demir’de katıldı.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :