Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Başkan Demir, Erzurum İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına katıldı.

15,Mart 2016 Salı 23:23:51

Erzurum İl Koordinasyon Kurulu, 2016 yılı birinci dönem toplantısına Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir de katıldı.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın başkanlık ettiği, Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda; kurumun çalışmaları, desteklenen projeler, çalışma usulleri konusunda ilçe kaymakamları, büyükşehir belediyesi yetkilileri ve ilçe belediye başkanları ile kamu kurum ve kuruluşların yetkililerini bilgilendiren DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, “DAP İdaresi, tüzel kişiliğe haiz ve özel bütçeli merkezi bir teşkilattır. İdaremiz, yatırımcı kuruluş olmayıp, uygulayıcı kuruluşların projelerine sermaye transferiyle finansman desteği sağlamaktadır” dedi.

Bingöl, Elazığ, Malatya, Muş illerinden sonra Erzurum’daki İl Koordinasyon Kurulu toplantısına da katılan ve kurumun kuruluş amacı hakkında bilgiler veren DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, “DAP kapsamında bulunan illerdeki yatırımların gerektirdiği; araştırma, planlama, programlama, projelendirme, izleme, değerlendirme ve koordinasyon hizmetlerinin yerine getirilmesi suretiyle bölgenin kalkınmasını hızlandırmaktır” dedi.

“Uygulayıcı kuruluşların hazırlamış oldukları projelere para aktarıyoruz” diyen Başkan Demir, “Muhatabımız olan kuruluşların proje hazırlama kapasitesi bizim için çok önemli. İdaremiz uygulayıcı bir kuruluş değildir. Bölgede, İl özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine, üniversitelere ve kamu kuruluşlarına yatırım programımızda yer alan kuruluşlarla sınırlı olmak kaydıyla bize gelen projelerin finansmanını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

“ERZURUM’DA 28 ADET TARIMSAL SULAMA PROJESİNİ DESTEKLEDİK”

2013 yılından bu yana, DAP İdaresi olarak, program ve proje bazında desteklerini tek tek anlatan Demir, “Bunlardan birisi tarımsal sulama projesi. Saniyede 500 litrenin altında olan projelerin yapımı özel idareleri ve büyükşehir belediyelerinin uhdesinde devam etmektedir. Bu kapsamda, 3 yılda bölgede toplam 160 milyon lira sadece tarımsal sulama projelerine para aktardık. 460 projeyle 820 bin da. arazi sulamaya kavuşturuldu ve bu sulama alanları yapılırken de bin 900 km. açık ve kapalı sistem olmak üzere kanal döşenmiş oldu. Erzurum’a ilişkin olarak toplam 28 adet projeye 10.2 milyon lira destek vererek 46 bin da. alan tarımsal sulamaya kavuşturulmuş oldu” dedi.

“HAYVANCILIKLA İLGİLİ MÜDAHALE ALANLARIMIZDAN BİRİSİ DE HAYVAN İÇME SUYU GÖLETLERİDİR”

Bölgenin hayvancılık bölgesi olmasından dolayı, hayvancılığın işgücü verimliliğini ve çiftçilerin refahını sağlamak adına konuyla ilgili bazı müdahale alanları oluşturduklarını ifade eden Başkan Demir, bunlardan birisinin Hayvan İçme Suyu Göletleri olduğunu dile getirdi. Demir, “Bölgenin proje üretmesi kapasitesi düşük almasından dolayı baktık ki, taleple birlikte çağrı olmasına rağmen paydaşlarımızdan 1/1000’lik ve 1/5000’lik dijital harita göndermelerini istedik. Biz onlar adına mühendislik ve müşavirlik hizmetleri satın alalım daha sonra projesi bittikten sonra, ‘Buyurun projeniz, buyurun ödeneğiniz, çıkın ihaleye’ demek suretiyle uygulama başlattık. Ama Erzurum bunun dışında kaldı çünkü; talep ettiğimiz doküman verilemediği için destekleyemedik” ifadesini kullandı.

“2 BİN 180 ADET SIVAT ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TESLİM EDİLDİ”

2015 yılında, bölgede meraya dayalı hayvancılık yapılan kırsal alanda, büyük ve küçükbaş hayvanların hijyenik su ihtiyacını karşılamak için toplam 9 bin 30 adet sıvat yapımını desteklediklerini belirten Demir, “Erzurum’a 880 adet beton ve bin 300 adet sac olmak üzere 2 bin 180 adet sıvat, dağıtım için Büyükşehir Belediyesine teslim edilmiştir. Yani yapılan imalatın yüzde 22’sini Erzurum’a vermiş olduk.” dedi.

“RUHSATLI CANLI HAYVAN PAZARLARI OLUŞTURMAYI KENDİMİZE PRENSİP EDİNDİK”

Bölge illerinde, Tarım Bakanlığı’nın Yönetmeliğine uygun Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı olmadığı gerçeğini dile getiren Demir, “Bunu kendimize prensip edindik ve bölgede 18 lokasyon belirledik. Bu program kapsamında, Erzurum Büyükşehir Belediyesine ruhsatlı canlı hayvan pazarı ve borsası projelendirilmesi için 300 bin lira verdik. Yanılmıyorsam, Lazkomu mevkiinde projelendirilmesi ve ihalesi yapılan bu projeyi imkanlarımız ölçüsünde desteklemeyi düşünüyoruz. Yaptığımız analiz çalışmasında Erzurum’da Hınıs ve Oltu’da canlı hayvan pazarı kurulması için yüzde 95’i hibe şeklinde ve Erzurum’un 300 bin lira projelendirmesiyle birlikte yaklaşık 3,5 milyon lira destek sağlamış olduk” dedi.

Başkan Demir konuşmasının devamında, şunları kaydetti:

“Diğer bir faaliyet olarak, bitkisel altyapının geliştirilmesi projesiydi ki, özellikle Erzurum ilinde; Palandöken Kaymakamlığı, Uzundere İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Uzundere Belediyesi ve Aşkale Kaymakamlığı projelerine toplam 1 milyon 71 lira ödenek kullandırılmıştır. Ayrıca, Üniversitelerin Ziraat ve Veterinerlik Fakültelerinin “Araştırma ve Uygulama Birimleri”nin fiziki altyapılarının iyileştirilmesi, ziraat ve veteriner fakülteleri öğrencilerinin uygulamalı eğitim imkânlarının artırılması, bölge çiftçilerine yönelik konaklamalı eğitim imkânının sağlanması amacıyla biri Erzurum diğerleri Van ve Elazığ’da olmak üzere 3 adet proje desteklenmiştir. Erzurum için kullandırılan ödenek miktarı 2 milyon 413 bin liradır. Bir diğeri ise ‘Rekreasyon Alanlarının Geliştirilmesi Programı’ydı. Yerel yönetimlerin, kişi başına düşen rekreatif yeşil alan miktarının artırılmasına, kent içi yaşam alanlarının spor yapmayı ve hareketliliği sağlayacak şekilde tasarlanmasına ve dinlenme alanlarının sayısı ve kalitesinin artırılması için Aziziye ve Uzundere Belediyelerine yaklaşık 3 milyon lira destek sağladık. Yine Erzurum’da yapmış olduğumuz bazı etkinlikler var. Bunlardan bir tanesi ‘Geleceğimi Kodlama Öğrenerek Yazıyorum Projesi’ pilot uygulaması kapsamında 150 öğrenciye kodlama eğitimi verilmiştir. Proje 2016 yılında da devam edecektir. Diğer bir sosyal faaliyet olarak Erzurum’da 3 adet semt kütüphanesi, yer tahsisinin ikmali ile pilot uygulama olarak bir adet de Kent Kütüphanesi’nin 2016 yılında yerel aktörlerin kabulünden geçtikten sonra gerçekleştirilmesi düşünülmektedir. Erzurum’da “TUBİTAK Proje Yazma Eğitimi” için sponsorluk desteği verdik. DAP-ETÜ işbirliği ile “Bilim Şenliği” yapıldı. Uluslararası bir kuruluşun her yıl bir ilde gerçekleştirdiği bilim şenliğinin 2017 yılında Erzurum’da yapılmasını talep ettik. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. 2015 yılı Erzurum ili için tahsis edilen toplam 12 milyon 345 bin liranın 11 milyon 598 bin lirası kullandırılmıştır.”

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :