Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Başkan Demir: Kalkınmanın yolu beşeri sermayeden geçer

02,Ocak 2018 Salı 10:06:15

“DAP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Erzurum Müftülüğünün, DAP İdaresi ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nca ortaklaşa desteklenen Erzurum’un Palandöken İlçesindeki 3 adet Semt Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı.

Yeni bir konsept ile hizmet verecek olan semt kütüphanelerinde çocuk oyun alanından mutfağına, anneler için bebek emzirme ve uyutma odasından, bilgisayar sınıfına kadar; çocukların dama, satranç bilgisayar ve tiyatro oyunu oynayabilecekleri ve kitap okuyabilecekleri alanlar bulunuyor.

Palandöken ilçesinde bulunan Selimiye, Yıldız ve Palandöken camilerindeki boş alanların değerlendirilip semt kütüphanesine dönüştürülmesiyle oluşturulan 3 kütüphanenin toplu açılış törenine, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Başkan Yardımcısı Volkan Güler, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü Kütüphane Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Aldemir, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphane Müdürü Ayhan Tuğlu, Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, Palandöken İlçe Müftüsü Abdurahman Kotan ile vatandaşlar katıldı.

Selimiye Semt Kütüphanesinde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, semt kütüphanelerinin misyonu, amacı ve hedef kitlesi hakkında bilgiler verdi.

Başkan Demir, projenin pilot uygulamasını Erzurum’da başlattıklarını ve DAP İdaresi’nin sorumluluk alanında bulunan 15 ilde müftülük, belediye, il özel idaresi ve kaymakamlıklara sağlanan finansmanla bölgede toplam 95 adet semt kütüphanesi projesini desteklediklerini ifade etti.

Çocukların daha rahat ve sıcak bir ortamda ders çalışmalarını ve eğlenerek enerjilerini atmalarını sağlamak amacıyla bu semt kütüphanesi projelerini desteklediklerini belirten Demir, okuma kültürünün geliştirilmesi projesinin önemine değindiği konuşmasında, şunları söyledi:

"Kış aylarının uzun sürmesi nedeniyle çocuklarımızın oyun oynama imkanları olmadığından bu alanları oluşturduk. Başta camilerimizin altında olmak üzere okullarda ve kamuya ait boş alanlarda çocuklarımız eğitim alsın diye bu projeyi başlattık. Amacımız çocuklara ders çalışmalarıyla birlikle değer eğitimleri de verip onları geleceğe hazırlamak. Burada 4-6 yaş grubu çocuklara, kreş şeklinde rehber öğretmenler eşliğinde eğitimler veriliyor. Özellikle akşam 17.00 ila 21.00 arasında ortaokul çağlarındaki çocuklarımız için de fiziki alt yapı oluşturduk. Ayrıca, hızlı okuma teknikleri gibi eğitimler de var. Semt kütüphaneleriyle mahalle kültürünü de yaşatarak samimi bir ortamın oluşmasına zemin hazırlamış oluyoruz. Söz konusu projeleri 2018 yılında da destekleyeceğiz. Amacımız, kamu kaynaklarını isabetli kullanarak, beşeri sermayeyi geliştirip, mutlu yarınlar oluşturmaktır.”

Ülkenin gelişmesi, büyümesi ve kalkınmasının okuma kültürüne dayandığını dile getiren Başkan Demir, İdare olarak, okuma kültürünü artırarak kalkınmayı sürdürülebilir hale getirmek istediklerini söyledi. Başkan Demir, “Burası, çocuk oyun alanından mutfağına, anneler için bebek emzirme ve uyutma odasından, bilgisayar sınıfına kadar, çocukların dama ve satranç oynayabilecekleri ve kitap okuyabilecekleri sürekli yaşayan canlı kütüphaneler olacak” dedi.

Açılışın ardından, Ankara’dan gelen misafirlerle birlikte Palandöken ilçesinde oluşturulan Yıldız ve Palandöken Semt kütüphaneleri de gezildi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :