Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Erzurumlu çiftçiler uygun fiyata araçları kiralayacak

12,Mart 2019 Salı 01:36:16

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, DAP İdaresi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün işbirliğinde Erzurum tarımına yeni tarım makinaları kazandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Erzurum Çevre Temizlik, Ağaç, Peyzaj ve Enerji Ticaret, Sanayi ve Anonim Şirketi (ÇETAŞ) bahçesinde oluşturulan parkta, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, İdaremiz tarafından finanse edilerek oluşturulan Tarımsal Makinalar Parkı’nın açılışı yapıldı.

İşbirliği kapsamında çiftçiler, hasat zamanlarında Büyükşehir Belediyesine başvurarak, uygun fiyata araçları kiralayarak iş yükünü azalmış olacak.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, “Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’in öncülüğünde şehrin dinamiklerini harekete geçirmeye devam ediyoruz” dedi.


Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar da, kurumlar arası işbirliğinin en güzel bir örneğini burada sergilemekten ve bunun bir ortağı olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, kentteki tarım faaliyetleri ve hayvan varlığı hakkında bilgiler verdi. Çiftçilere verilen tarımsal desteklerden söz eden Akar, yem bitkilerine verilen desteğin her yıl artarak devam ettiğini söyledi.

Demir: “Verimlilikte nicelik değil, nitelik önemli”


DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Erzurum’un hayvancılık bakımından önemli bir şehir olduğunu ama asıl önemin verimlilikle ölçüleceğini söyledi. Başkan Demir, “Hayvan sayısından çok bizim nitelik dediğimiz hayvanı kaliteli yetiştirme konusunda uygun bir ortamı oluşturmamız lazım. Çünkü hayvanın iki önemli çıktısı vardır, bunlardan birisi et diğeri ise süttür. Hayvan başına süt veriminin ve hayvan başına karkas ağırlığının artırılması en önemli hedefimiz olmalıdır. Et ve süt verimini sağlamak için de bizim yem bitkileri ekimini artırmamız lazım. 2015 yılında Aşkale ilçesine rulo balya paketleme makinesi alınarak bu işe başlanmış olup, ardından yem bitkileri üretimi için 2016 ve 2017 yılında Erzurum ve ilçelerinde toplam 200 ton tritikale tohumu 226 çiftçiye dağıtılarak yaklaşık 10 bin da alana ekimi sağlanmıştır” dedi.

“Erzurum’a tarımsal mekanizasyonla ilgili 56 adet makine verdik”


Yem bitkilerini ekmekle işin bitmediğini dile getiren Başkan Demir, ayrıca uygun zamanda ve uygun ekipmanlarla hasadın yapılıyor olmasının da lazım geldiğini söyledi. Başkan Demir, şunları kaydetti:

“Özellikle silajlık dediğimiz yem bitkilerinde bunun bir hasat zamanı vardır ve o hasat zamanını geçirmeyecek şekilde yeterli miktarda makine ve ekipman bulundurmak lazım. Bu amaçla, Tarım İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde bugün 20 adet 12 ton kapasiteli römork, 10 adet silaj makinasının devir-teslim törenini yapmış olacağız. Başkanlığımız 15 ili kapsayan bir kurum olmasına rağmen Erzurum ilinde merkezinin olması sebebiyle birçok yenilikçi ve teknolojik desteklerden öncelikle Erzurum ilinin faydalanması adına çalışmalar yürütmüştür. Şu ana kadar Erzurum ili öncelikli olmak üzere bugünkü makinalarla beraber Erzurum’a toplam 56 adet tarımsal mekanizasyonla ilgili makinaları çiftçilerimizin hizmetine sunduk.”

“Bu makinaların en etkin şekilde kullanılması ve organizasyonunu sağlamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına götürdüğümüz teklifi memnuniyetle karşıladı ve her türlü desteği vereceğini söyledi. Başkanın Erzurum’da ‘Tarımsal Mekanizasyon Birimi’ni oluşturmasıyla, dağıtmış olduğumuz bütün tarım makinalarını bu çatı altında toplanması ve daha etkin kullanılmasını arzu ediyoruz. Başkanımızın bu olumlu yaklaşımlarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah bu süreç içerisinde ihtiyaç duyulacak değişik bazı makine ve ekipmanla bu tarımsal mekanizasyonun güçlendirilmesini arzu ediyorum. Bu park Erzurumlu çiftçilerimize hayırlı olsun”

Başkan Sekmen: “Tarım ürünleri stratejik bir ürün olmaya devam edecektir”


Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Gelişmiş ülke ve toplumların kalkınmasında önemli rol oynayan sektörlerden biri de kuşkusuz tarım sektörüdür” dedi. “Tarım sektörünün önemi, küreselleşen ekonomik sistem, artan rekabet ortamları ve hızla değişen pazar şartlarının da etkisiyle giderek artmaktadır” diyen Başkan Sekmen, şöyle devam etti:

“Türkiye, içinde bulunduğu jeopolitik ve fiziksel konumu itibariyle sahip olduğu ekolojik çeşitlilikler nedeniyle gerek bitkisel, gerek hayvansal ve gerek su ürünleri açısından ayrı bir öneme sahiptir. Tarım sektörü genellikle ekonomik sistemlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Tarım ürünleri stratejik bir ürün olmaya devam edecektir. Tarım sektörünün ülke ekonomisi içerisindeki yeri, tarımın genel ekonomi içerisinde oluşturduğu katma değer ile ölçülmektedir. Bu katma değer ise, tarımsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan hâsıla, tarımsal çıktı, dış ticaret, istihdam ve diğer sektörlere girdi sağlamaktadır. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizde her sektörde de olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektöründe de şehrimiz ve bölgemize katma değer sağlamak için 5 yıl altın değerinde dolu dolu yatırımlara imza attık. Her biri küçük bir baraj niteliğinde olan 270 gölet, 200 sulama tesisi inşa ettik. 10 ilçemize bölgelerindeki hayvancılığın daha teknik şartlarda yürütülmesi için canlı hayvan pazarları yaptık. Orta Doğu’nun en büyük tesisi olan Canlı Hayvan Borsası’nı nasip olursa birkaç ay içerisinde hizmete açacağız. Arıcılığın gelişimi için ‘Bal gibi Proje’ adlı güzel bir çalışmayla 1400 çiftçimize eğitim ve lojistik destek sağladık. Organik tarım faaliyetlerinin gelişimi için ekiplerimiz saha da eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Erzurum’un dört bir sathına mobil ve modüler mezbahalar kurduk. Canlı popülasyon için 500 bin yavru balığı göletlere bıraktık. DAP İdaremizle birlikte 10 bin sıvatı çiftçilerimize dağıttık.”

“Çiftçilerimiz kapı kapı dolaşıp tarım makinası temin etme derdine artık düşmeyecek”


Başkan Mehmet Sekmen, Tarım Makinaları Parkı ile birlikte çiftçilere sağlanan kolaylığı şöyle anlattı: “Tarım Makinaları Parkı’nın birinci etabının açılışı hayırlı ve uğurlu olsun. Doğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’mız tarafından finanse edilen, Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Belediyemiz tarafından projelendirilen 10 sılaj makinası ve 20 römorkla birlikte şehrimiz ve bölgemizde çiftçilerimize hizmet vereceğiz. Şöyle ki Erzurum Büyükşehir Belediyemize müracaat eden çiftçilerin tarım arazilerini ekin biçme döneminde kullanmaları için araç ve makine parkımızdan çok uygun bir ücretle yararlanmalarını sağlayacağız. Çiftçimiz böylelikle kapı kapı dolaşıp tarım makinası temin etme derdine artık düşmeyecek. Arazisinde mahsulünü toplamak isteyen kardeşlerimize tarım makinalarını biz temin edeceğiz. Görüldüğü gibi sadece yerel hizmetlerle değil hayatın bütün evresinde vatandaşlarımızla iç içeyiz. Bu arada çiftçilerimizin daha modern şartlarda tarım faaliyetlerini yürütmesi için yeni tarım makinalarını yeni filoları şehrimize kazandıracağız. Bu makine parkının oluşmasında emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.”

Erzurum Vali Yardımcısı Ünal Coşkun da, şehirdeki tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Coşkun, “Belediyemizin, DAP İdaremizin ve Tarım Müdürlüğünün işbirliğiyle gerçekleşen bu makine parkının çiftçilere kazandırılmasından dolayı kurumlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, hayır olsun diyorum” dedi.


Konuşmaların ardından kurumlar arası devir-teslim protokolü imzalandı, kurdele kesilerek, Tarımsal Makinalar Parkı’nın ilk etabının açılışı gerçekleştirildi.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :