Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Hayvancılık sektörü için önemli bir pazarın açılışı yapıldı

25,Ekim 2017 Çarşamba 10:46:49

DAP İdaresi tarafından desteklenen ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Hınıs Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı törenle hizmete açıldı.

Yapımı tamamlanan yatırımlar için Erzurum Büyükşehir Belediyesi toplu açılış töreni düzenledi. Recep Tayyip Erdoğan Parkı, bakım ve onarımı yapılan Kebir Camii, cephe giydirilmesiyle yeni bir görünüme kavuşturulan Prestij Caddesi, Canlı Hayvan Pazarı ve modüler mezbaha düzenlenen törenle vatandaşların hizmetine sunuldu.

Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı alanında gerçekleşen toplu açılış töreni, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, açılış töreninde yaptığı konuşmada, DAP İdaresi’nin 15 ile hizmet verdiğini, Bölgede özellikle hayvancılığın alt yapısının geliştirilmesi ve hayvancılık girdi maliyetinin azaltılması ile çiftçilerin mesleki becerilerinin artırılması noktasında bölgede yaptığı çalışmalardan söz etti.

Erzurum’da 47 adet tarımsal sulama projesini destekledik

2013-2017 yıllarını kapsayan 4 yılda, öncelikle yem bitkisi veriminin artırılması ve tarıma elverişli arazilerin sulanması için Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait 47 adet projenin DAP İdaresi tarafından desteklendiğini, söz konusu sulama projelerine 23 milyon lira kaynak aktarıldığını ifade eden Başkan Demir, “Bunun dışında, çiftçilerimizin mesleki becerilerinin artırılması amacıyla Erzurum Atatürk Üniversitesi ve İdaremiz işbirliğinde Çiftçi Eğitim Merkezi kurulmuştur. Bu kapsamda özellikle Hınıs ilçemizdeki çiftçilerimize 3 ayrı grup halinde -kadın çiftçiler dahil- burada eğitimler verilmiştir” dedi.

Hınıs, Oltu, Narman ve Horasan’a Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı

Bölgedeki hayvancılığın en önemli çıktı materyallerinden birisi olan hayvandan elde edilen etin değerlendirilmesi amacıyla 2015 yılında başlanan program kapsamında, yüzde 95 finansmanı DAP İdaresi tarafından karşılanmak üzere, sadece 180 adet büyükbaş veya sadece 540 adet küçükbaş olmak üzere Erzurum’a 2 adet (Hınıs ve Oltu) Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı desteklemesi yapıldığını belirten Başkan Demir, şunları söyledi:

“Kısmet olursa bu sene, DAP İdaresi’nin Erzurum Büyükşehir Belediyesiyle işbirliği içerisinde Narman ve Horasan ilçelerinde 2 adet Canlı hayvan pazarının yapılması planlamaya alınmıştır. Bölgede kurulacak olan pazarın yanına aynı şekilde kesimhane yapılmasını arzu ediyorduk. Bunun öncülüğünü de Büyükşehir Belediyemiz Hınıs’ta yaptı. Bu sene DAP İdaresi’nin sağlamış olduğu finansmanla Tekman ve Karaçoban’da da birer tane kesimhane yapılması için yine Büyükşehir Belediyemizle protokol imzalanmıştır. Bu pazarların çoğalması hayvancılık bu sektöre katma değer sağlayacaktır. Tesisin başta Hınıs olmak üzere Erzurum’a hayırlı olmasını diliyorum.”

“Yatırımlarımız artarak devam edecek”

Önemli hizmetlerin açılışını yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Sekmen, güney ilçelerine yapılan yatırımların önemine atıfta bulunduğu konuşmasında, şunları kaydetti:

“Şunu ifade edeyim ki Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Hınıs, Karayazı, Karaçoban ve Tekman’ı sana emanet ediyorum’ dedi. Beni her gördüğünde ‘Bu ilçelerimizle ilgileniyor musun’ diye sorar. Ben de hamdolsun bugün saygıdeğer büyüğümüzün bu sözlerine bu hizmetlerle kısmen mazhar olduğumu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki yıl bu zamanlar kanalizasyonu, suyu ve diğer hizmetleri baştan aşağı tamamlayacağız. Okulların tamamının bakımını yapan ilk belediyelerden birisiyiz. Yine köylerimizin alt yapısını yapıyoruz. Camilere Kur’an kurslarına büyük bir önem veriyoruz. Burada ESMEK kursları açtık. Camimizin bakımını yaptık, Hınıs’ta su ve kanalizasyon işlerini tamamlamak üzereyiz. Hınıs’ımıza çok büyük su depoları yaptık. Merkezin asfaltını tamamladık. Prestij caddemizin asfaltı, kaldırım ve peyzajını bitirdik. Yüz yıldır burada beklenen bir hizmet vardı. Gâvur arkı. Gâvur arkının ana gövdesini yaptık, şimdi inşallah kılçıklarını da yapacağız. Bunun dışında bir arıtma yapacağız. Atık su arıtma tesisi. Bir spor kompleksi yapacağız. Bir park yaptık ama bir park daha yapacağız. Mesire alanı yapıyoruz. Kanyon ve tarihi camimizin restorasyonunu yapacağız. Hınıs’ımıza en geç 2020’de doğalgazı getireceğiz. Sizlerin destek ve duasıyla daha güzel bir ilçeyi el birliğiyle inşa edeceğiz.”

Törende, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Dr. Muzaffer Çakar, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, AK Parti 23 Dönem Bingöl Milletvekili Prof.Dr. Eşref Taş, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Hınıs Kaymakamı Bülent Ay, Erzurum İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Aynalı ve AK Parti Hınıs İlçe Başkanı Mehmet Sönmez birer konuşma yaparak, Hınıs’a kazandırılan tesislerin hayırlı olması dileğinde bulundular.

Konuşmaların ardından, yatırımların toplu açılış kurdelesi kesildi. Törende ayrıca, hizmete açılan Canlı Hayvan Pazarının ruhsatı Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e takdim edildi. Tören sonrası, protokol üyeleri önce Canlı Hayvan Pazarını ardından ilçe merkezinde tamamlanan yatırımları gezdiler.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :