Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

KAYISININ SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

15,Mart 2016 Salı 23:24:32

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, sorumluluk alanı dahilindeki illerin kalkınmasını hızlandırmak, sorunlarını yerinde tespit edip çözüm arayışları gerçekleştirmeye yönelik çalışmalarına hız verdi. Son olarak, DAP Eylem Planı’nda yer alan “Kayısıda Verimlilik ve Katma Değerin Artırılması Projesi” kapsamında, kayısı üretiminde söz sahibi ilimiz Malatya’da geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

10 Temmuz 2015 tarihinde Fırat Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR ve Başkan Yardımcısı Sayın Volkan GÜLER, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut ÖZTOP, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali SELVİ, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan TURAN, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel ÖZBEY, TARSİM Bölge Müdürü Bünyamin KADAK, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi ÇİÇEK, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin GÜNCİ, Oda temsilcileri, DAP İdaresi uzmanları, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları ve Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden görevliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Malatya’nın ekonomik kalkınmasında kayısı yetiştiriciliğinin önemine değindi ve kayısı üretim, satış, pazarlama ve depolama aşamalarında ortaya çıkan sorunların giderilmesi noktasında katılımcılardan görüşlerini belirtmelerini istedi.

Toplantıda söz alan Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Ali SELVİ, Malatya’da 18-19 Kasım 2014 tarihinde “Kayısı Çalıştayı” yapıldığını hatırlatarak, sonuç bildirgesinde yer alan konulara değindi. Lisanslı depoculuk projesinin hayata geçirilmesinden söz eden Selvi, özellikle düşük kalitedeki ürünlerin değerlendirilebilmesi için meyve suyu ve konsantre işleme tesislerinin kurulması gerekliliğine işaret etti. Yaş kayısı satışında soğuk zincirin sağlanması şartını ileri süren Selvi, organik meyve yetiştiriciliğinin yaygınlaşması için yeni projelerin hazırlanması ve bunun ivedilikle yerine getirilmesini istedi.

Toplantı sonunda konuşma yapan DAP İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR, toplantının çok verimli geçtiğini ve etkili proje önerilerinin geldiğini belirterek, 2014-2018 DAP Eylem Planı kapsamında bu çalışmaları hayata geçirmek için Başkanlık olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :