Ahlat’ta 4 yeni atölyenin açılışı gerçekleştirildi

Bitlis’in Ahlat ilçesinde, Bilim ve Sanat Merkezinde kurulan atölyelerin açılışı gerçekleştirildi.

Ahlat Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından “DAP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi” kapsamında desteklenerek Ahlat Bilim ve Sanat Merkezinde kurulan uzay gözlem, fen ve teknolojileri laboratuvarı ile müzik ve robotik kodlama atölyelerinin açılışı yapıldı.

Açılışta konuşan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, kalkınmanın yerelden başlayacağını, bilimsel ilerlemenin de bu tür atölyelerin kurulmasıyla oluşacağını söyledi. İdarenin, kaynaklarının büyük kısmını tarım ve hayvancılık projelerine aktardığını ifade eden Demirdöğen, beşeri sermayenin gelişmesi yönündeki projeleri desteklediklerini belirtti. Analitik bakış akışı ile çocukların bilgi ve yeteneklerini en etkin şekilde geliştirmek, yenilikçi düşünce tarzı oluşturarak özgün ürünleri üretmek amacıyla tasarım ve beceri atölyelerine, bilimsel projelere kaynak aktarmaya devam edeceklerini dile getiren Demirdöğen, zaten DAP’ın kuruluş amacının da bölgenin topyekün kalkınmasını hızlandırmak olduğunu söyledi.

Ahlat Kaymakamı Batuhan Bingöl, bilim atölyelerinin kurulmasındaki emek ve desteklerinden dolayı kaymakamlık proje ofisine ve DAP İdaresi’ne teşekkür etti.

Bingöl, “DAP İdaremiz ciddi bir kaynak aktardılar. Bölgenin tek gözlem evini oluşturdular. Biliyorsunuz Büyük Selçuklu Devleti, 1040 yılında kurulduktan 35 yıl sonra ilk rasathanesini kuruyor. Aradan geçen 10 yıl sonra ikinci rasathanesini kuruyor. Osmanlı’nın bile kurulduktan 400 yıl sonra rasathane kurduğunu düşünürseniz bu çok önemli bir gelişmedir. İnşallah bölgemize, öğrencilerimize, gençlerimize, bizler içinde tabi hayırlı bir gelişim olmuş olur” dedi.

Açılışın ardından Kaymakam Bingöl ve beraberindekiler, yeni kurulan atölyeleri gezerek Ahlat Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ercan Angay’dan bilgi aldı.

Atölyelerinin gezilmesinden sonra Kaymakam Bingöl tarafından Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman Demirdöğen’e hediye takdim edildi.

Açılışa Ahlat Kaymakamı Batuhan Bingöl, Ahlat Belediye Başkanı Av. Abdulalim Mümtaz Çoban, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Rafet Akgün ile kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Vali ve Belediye Başkanına ziyaret

Açılış töreninin ardından, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu’na, göreve başlaması dolayısıyla hayırlı olsun ziyaretinde bulunan DAP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Karaömeroğlu’na Bitlis’te yürütülen projelerle ilgili bilgi verdi. Son olarak, Günkırı Belediye Başkanı İlhan Çetinsoy’u da ziyaret eden Demirdöğen, DAP destekli devam eden ve tamamlanan projeler hakkında bilgi aldı.