Dap Bölgesine 300 Milyon Lira Ek Ödenek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi’ne sağlanan 300 milyon liralık ek ödenekle ilgili protokoller, DAP İdaresi ile uygulayıcı kuruluşlar arasında imzalanmaya başladı.

Söz konusu ek ödenekle, DAP İdaresi´ne bağlı 15 ilin (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli ve Van) projeleri desteklenecek.

Kullanıma hazır ödenekle ilgili ilk protokol Erzincan’la imzalandı.

Erzincan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Toplantı salonunda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından, 2013 yılından bu yana Erzincan’a sağlanan desteklerle ilgili sunum gerçekleştirildi.

Törene, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen ve projeleri onaylanan kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Törende konuşan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, projelerin seçiminde, kurumların belirlediği öncelik sıralamasına özen gösterdiklerini ifade etti. Kabul edilen projelerle ilgili hemen ihaleye çıkılmasını, daha önce desteklenen projelerin de bir an evvel bitirilmesini isteyen Demirdöğen, projelerin verimliliğin artırılmasına önemli katkı sağlayacağını söyledi. Prof. Dr. Demirdöğen "Verilen devlet desteklerini eşit ve adil bir şekilde dağıtmaya çalışıyoruz" dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ve Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, sırasıyla birer konuşma yaparak projelerin istihdamın artması ve tarımdan elde edilen gelirin yükselmesi adına hayırlı olmasını dilediler.

Erzincan için öncelikli sektörlerin başında tarım ve hayvancılık sektörünün geldiğini belirten Erzincan Valisi Mehmet Makas, imzalanacak protokoller ile tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik ilave desteklerin sağlanacağını belirtti.

Sağlanan desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, son Başbakan Binali Yıldırım'a, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır'a, DAP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen'e ve emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Makas, DAP projelerinin Türk’ün çağına, Türkiye Yüzyılına nefes olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından onaylanan projelerin protokolleri imzalandı.