Demirdöğen’den Bingöl Üniversitesi’ne DAP Brifingi

DAP İdaresi tarafından 2022 Yılında desteklenecek proje başvuruları hakkında bilgi vermek üzere Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıya katılan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, kırsal kalkınmayı esas alan bir kurum olduklarını söyledi.

Proje başvurusu bilgilendirme toplantısında konuşan Demirdöğen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kurum olarak Bölgedeki potansiyeli ortaya çıkararak sadece kendi alanında değil diğer kamu kurumlarının da yaptığı yatırımları izleme görevi üstlendiklerini söyledi.

Kırsal kalkınmayı esas alan bir kurumuz

DAP Bölgesi’nin 15 ilden (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli ve Van) oluştuğunu dile getiren Demirdöğen, 2022 yılında da, Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Programı, Hayvan İçme Suyu Programı, Yem Bitkileri Üretiminin Artırılması Programı, Havza Bazlı Meyvecilik ve Endüstri Bitkileri Üretiminin Artırılması Programı, Et ve Süt Hayvancılığının Geliştirilmesi Programı, Mera Hayvancılığının Desteklenmesi Programı, Arıcılığın Geliştirilmesi Programı, Kırsal Kalkınma, Yöresel Ürünlerin Üretim-Satış ve Pazarlanması Programı, Tarımsal Eğitim ve Yayım Programı, Eğitim, Kültür ve Sanat Faaliyetlerinin Desteklenmesi Programlarına yapılan başvuruları öncelikli olarak değerlendireceklerini belirtti.

Kırsal kalkınma olmadan Bölgesel kalkınmadan söz edilemeyeceğini ifade eden Demirdöğen, kırsal kalkınmayı esas alan bir kurum olduklarını belirttiği konuşmasında, şunları söyledi:

“DAP İdaresi’nin temel amacı Bölgenin potansiyeli olan tarımsal destekler başlığı altında; hayvancılık, bitkisel üretim, tarımsal sulama gibi alanlarda destek verip, bölgedeki üretimi artırmak, üretim artışına paralel olarak da gelir düzeyini yükseltmektir. Özel ve genel amaç anlamında; genel amacımız, Bölgenin refah düzeyini artırmak, özel amacımız ise Bölgede tarımsal faaliyetleri ya da kırsal alanda gelir getirecek faaliyetlerin hem kalitesini hem miktarını artırmaktır. Bunu ise belirli bir süre içerisinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

DAP İdaresi’ne teşekkür ediyorum

Toplantıda konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’yle işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirtti. DAP BKİ’yi her zaman yanlarında hissettiklerini dile getiren Rektör Çapak, “Sağ olsunlar ne zaman yardıma ihtiyacımız olursa, DAP Başkanı ve uzman ekibi her daim projelerimize destek oldular. DAP Başkanımıza üniversitemizde böyle bir toplantı yapma talebimizi ilettiğimizde olumlu karşıladı ve bugüne nasip oldu. DAP Başkanımıza ve Uzman arkadaşlarımıza bizlere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıya, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Prof. Dr. Ramazan Solmaz ve Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Vekili Öğr. Gör. Mesud Öğmen,  DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Dr. Gül Yıldız ile Beşeri, Sosyal ve Kurumsal Gelişme Koordinatörü Fatih Aydoğdu ve akademisyenler katıldı.

Toplantı sonrası, Rektör Çapak ve Başkan Demirdöğen DAP İdaresi tarafından 2019 yılında desteklenen Hayvan Hastanesi ile bu yıl yapımına başlanan Arı Kompleksini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Rektör Çapak, ayrıca Başkan Demirdöğen’e Bingöl Üniversitesi’ne desteklerinden dolayı plaket takdim etti.