Tarım Liselerine Özel Önem…

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Bölge illerindeki Tarım Lisesi öğrencileriyle buluşmaya devam ediyor. Demirdöğen, Erzincan, Erzurum’un ardından Malatya’daki Tarım Lisesi öğrencileriyle de bir araya geldi.

Kahramanmaraş’ta düzenlenen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan’ın katıldığı deprem bölgesindeki illerin Organize Sanayi Bölgesi istişare toplantısına katılan DAP BKİ Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, daha sonra, DAP kapsamında bulunan Malatya’ya ziyaret gerçekleştirdi.

Malatya’da, Battalgazi ilçesinde bulunan Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen Demirdöğen, DAP’ın kuruluş amacı ve kamu kurum ve kuruluşlarına sağladığı desteklerden bahsetti. Kalkınmanın, bölgenin potansiyellerini harekete geçirmekle mümkün olacağını ifade eden Demirdöğen, işte bunu sağlamak amacıyla DAP BKİ’nin kurulduğunu söyledi.

Ziraat Meslek Liselerini 2000 yılı öncesindeki ziraat okullarının sahip olduğu düzeye getirmek amacıyla bir program başlatacakları müjdesini veren Demirdöğen, şunları kaydetti:

“2000 öncesi ziraat okulları prestijli okullardı. Hem ülkenin o zaman ki şartlarında ihtiyaç duyulan zirai faaliyetleri yapma açısından hem de o dönemlerde o okullarda verilen eğitimler sonucu mezun olan kişilerin yaptığı işler açısından bakıldığında gerideyiz. Son 10 yıldır mesleki eğitimle ilgili destekler arttı. Şimdi de DAP İdaresi olarak diğer (GAP, KOP, DOKAP) BKİ’lerle beraber ziraat okullarını yine eski şaşaalı dönemlerine geri döndürmek için bir program başlatıyoruz. Bölgemizde 5 tane tarım lisesi var. DAP BKİ olarak bütün bu liselere destek verdik. Buradan sonra da Sivas Suşehri’nde bulunan tarım lisemize ziyarette bulunacağız. Amacımız, pilot lise seçmek yerine bütün okullarımıza destek vererek, eksikliklerini gidererek gerçekleştirmiş olacağız. Hepsini aynı oranda canlandırmak hedeflerimiz arasında bulunuyor. Durum tespiti için burada buluyoruz.”

Eskiden meslek liselerine fen lisesi puanlarıyla girildiğini belirten Demirdöğen, özellikle pandemi döneminde tarımın öneminin daha belirgin bir şekilde anlaşıldığını söyledi. Mesleklerin itibarının geliriyle ölçüldüğünü belirten Demirdöğen, bugün bile tarımda çalışanların kazandığına hepimizin şahit olduğuna değindi. Tarımdan gelir elde etme düzeyi arttıkça refah düzeyinin artacağını dile getiren Demirdöğen, “Bu öncüler inşallah sizler olacaksınız” dedi.

Öğrencilerden isteklerini soran Başkan Demirdöğen, sorularını cevaplandırdı.

Toplantıya, okul idareci ve öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.