Tohum Desteğiyle Silaj, Makine Desteğiyle Hasat…

Van'ın Gürpınar ilçesinde DAP Bölge Kalkınma İdaresi desteğiyle 1500 dekarlık alanda ekimi yapılan silajlık mısırın hasadına başlandı.

Gürpınar Kaymakamlığı öncülüğünde, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen projeyle DAP BKİ tarafından desteklenen "Bitkisel Üretim Altyapısını Geliştirme Projesi" çiftçilerin yüzünü güldürdü.

İlçede 40 çiftçi, daha önce kullanılmayan 1500 dekarlık alanda proje kapsamında aldıkları destekle silajlık mısır ekimi gerçekleştirdi.

Ayrıca, DAP BKİ tarafından sağlanan destekle alınan 7 adet tarımsal makine ile ekilen silajlık mısırın hasadı yapıldı.

Boyları yaklaşık iki metreyi aşan yem bitkisini hasat etmeye başlayan üreticiler, stokladıkları bitkiyle hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılayabilecek.

Otbiçer Mahallesi'nde gerçekleştirilen hasada katılan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı, arazide traktör sürdü, çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Vali Balcı, silajlık mısırda yaklaşık 6 bin 700 ton rekolte beklediklerini söyledi.

Kentte tarım, hayvancılık ve üretim alanında güzel işlerin yapıldığını belirten Balcı, her zaman üreticinin ve çiftçinin yanında olduklarını ve bunu farklı desteklerle önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Devletin tüm imkanlarını çiftçiler için kullanmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Vali Balcı,  “Bugün silajlık mısır hasadı yapıldı. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim." dedi.

Programa, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Gürpınar Kaymakamı Fatih Kayabaşı, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş ve çiftçiler katıldı.